Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
RIG Umeå tog säsongens tredje seger när man bortabesegrade FBC Uppsala med 3-4 (1-1, 1-2, 1-1). Matchen var precis så jämn som siffrorna visar och RIGarna visade prov på kyla när motståndarna satte tryck på slutet av matchen i sin jakt på kvittering. Dom blågula spelade med stor pondus och kunde hålla emot trycket och säkra tre friska poäng.
Stor matchvinnare blev Anna Selander som hittade rätt med ett distinkt distansskott när matchuret just passerat nio minuter av tredje perioden. Målet, som visade sig bli matchens sista, kom som en snabb och effektiv replik på FBC Uppsalas 3-3 mål som föll 56 sekunder tidigare.
Från start var det FBC Uppsala som var piggast. Laget utnyttjade ett tämligen stillastående och glest RIG-försvar till att skapa flera öppna lägen direkt i matchupptakten. Redan efter tre minuter hade man skapat ett par riktigt vassa chanser. Man lyckades inte förvalta chanserna och istället kunde Rebecca Heed-Arvidsson ta tillvara på en retur efter skott från Karin Nygren och ge RIG ledningen när klockan stod på 3:10 och för sjätte matchen i rad hade man gjort matchens första mål.
Spelmässigt fortsatte Uppsala vara det vassare laget och man hade ett stort bollinnehav och flest avslut dock utan att få utdelning i matchprotokollet. Det skulle dröja ända til periodens artonde minut innan man fick hål på Amanda Hill i RIG-målet. Linnéa Widén hittade Maria Schoeps i slottet som vände runt och tryckte bollen i mål. Ett helt rättvist mål sett till matchbilden och ett mål som visade sig bli periodens sista.
- Vi var inte alls nöjda med vår första period, berättade coach-Sjögren efter matchen. Vi fick ingen press i försvarsspelet och blev genomspelade alltför enkelt. Tack vare det så fick vi jaga onödigt mycket. Till den andra så bestämde vi oss för att höja intensiteten och skärpan både i defensiven och offensiven.
Och vilken skillnad det blev. Dom blågula kom ut som ett helt nytt lag och tog tag i taktpinnen per omgående. Det kändes därför logiskt när Emelie Edström hittade rätt med ett distansskott från vänsterkanten. Hemmalaget fick dock chansen att komma tillbaka i protokollet när RIG drog på sig, det som skulle visa sig bli, matchens enda utvisning. Man satte hårt tryck mot RIG-kassen men hade fortsatt svårt med att hitta rätt. Utvisningstiden höll på att rinna ut när Uppsala fick en sista chans och som man naturligtvis tog tillvara på när man klapp-klappspelade in bollen i mål med Minna Ramsell som målskytt. Snyggt!
RIGarna visade återigen prov på moral och tog direkt tillbaks initiativet och kunde också återta ledningen när Caroline Deutgen hittade rätt två minuter efter Uppsalas kvittering. Man fortsatte pumpa och var vid flera tillfällen nära att utöka ledningen men fler mål fick vi inte se innan perioden var över.
- Spelet i andra perioden var ju på en helt annan nivå en i första. Framförallt så satte vi försvarsspelet vilket statistiken visar på. Tre skott på mål från Uppsala talar ju sitt tydliga språk, fortsatte Sjögren.
Även i inledningen av tredje så var det gästande RIG som förde spelet. Det kändes därför lite typiskt när Uppsala fick kvittera på ett skott som ändrade riktning både en, två och tre gånger innan den hittade in i mål. Dom blågula replikerade på uppstuds när Anna Selander hittade rätt framspelad av Karin Nygren mindre än minuten efter uppländskornas kvittering till 3-3.
- Det var en härlig känsla när jag såg att bollen letade sig in i mål, berättade segerskytten Selander. Jag tycker vi vinner rättvist och gör en bra match. Vi började lite dåligt men spelade upp oss efterhand. Skottet satt bra i "smurfhöjd"!
Under dom avslutande 10 minuterna försökte hemmalaget lyfta upp laget för att på press på RIGarna men tjejerna avslutade på ett mycket förtroendeingivande vis och Uppsala hade svårt att vaska fram några riktigt heta chanser. Närmast kom man när man lyfte in en hög boll mot mål som träffade ribban och när man hade ett fräsande skott som Amanda Hill räddade med hjälmen.
- Det var skönt att vi fick med oss tre poäng idag. Jag tycker det är rättvist och nu har vi gjort tre bra matcher i rad och är riktigt på gång. Det ska bli jättekul att möta Sten Sture i morgon, då kommer vi att behöva spela minst lika bra, avslutar Sjögren.
Precis som vanligt så ska laget hyllas för sin insats med ett extra geléhallon till Anna Selander, Karin Nygren, Amanda Hill samt Natalie McNeil.
Matchen fick också ett tråkigt inslag när den förra RIG-eleven, nu i FBC Uppsala, Matilda Sjelin vred till sitt vänstra knä. Vi håller tummarna för att skadan är så lindrig som den bara kan vara och hoppas på ett snabbt tillfrisknande.
Matchfakta
Se bilder från matchen tagna av Thomas Deutgen här.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera