Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sport o GK Charlo Herrar seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sport o GK Charlo Herrar seniorer.
Herrar seniorer
Följ oss för uppdateringar
Vi kom kanske inte upp i den nivån vi hade från förra matchen. Inledningsvis lite avvaktande spel från båda lagen. Därefter började vi komma mer och mer in i matchen. Carl var nära att göra mål när Elias spelade in bollen som rensades undan i sista minuten. Efter 20 min kommer Sjöbo i en omställning där Christian gör en utmärkt räddning på avslutet. Lite mera händelser i slutet av första halvlek, Viktor kommer fri men tyvärr avslutet tyvärr. Amar lossa stora kanonen och Sjöbos målvakt gör en bra räddning. Blev lite av en chock när Sjöbo gör 0-1 efter att vår försvarsspelare halkat, målet precis innan halvtid.
Andra halvlek .10 min in i andra gör Sjöbo 0-2 . Man har full utdelning på sina chanser. Vi för matchen större delen och underläge 0-2 var inte rättvist. Vi visar moral och kommer tillbaka, straffen var solklar när målvakten överföll Elias bakifrån, här var ass. domaren alert och fick domarens uppmärksamhet. Andy hur säkert som hels och 1-2. Nu fick vi mera energi och full satsning framåt. Går ner på en tre backs linje och upp med Pär. Till slut kommer kvitteringen, hörna och Pär forcerar in boll och allt vad som stod i vägen. Vi är mer värda än 1 poäng idag, starkt att komma tillbaka i underläge 0-2 . Tyvärr blev avslutet på matchen väldigt irriterande, när en Sjöbo spelare satsar på Rasse med rakt ben. Första reaktionen var att här gick skenbenet. Rasse hade tur att dobbarna hamnade på mjukdelarna.(vaden) man kunde räkna antal dobbar. Väldigt osäkert om Rasse kan till nästa match. Att bara få ett gul kort är helt ofattbart.
| Anderslövs BoIK (borta) | 31 maj, 12:00 |
| Träning | 1 jun, 18:00 |
| Träning | 3 jun, 18:45 |
| Styrelsemöte | 3 jun, 19:00 |
| Genarps IF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| 20 apr | Stödförening 2026 |
| 20 apr | Låt Charlo ta hand om dina pantburkar |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera