Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sport o GK Charlo Herrar seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sport o GK Charlo Herrar seniorer.
Herrar seniorer
Följ oss för uppdateringar
Höstomgången startade med Liga, inför matchen fick våra ungdomsspelare vara med på ingången inför matchen. Härlig syn. Åter till matchen, första halvlek var lite trevande från båda lagen. Efter ett tag började vårt passningsspel att ge utslag, efter 15 min spelar Andy fram Calle som löpte ifrån och 1-0. Vi fortsatte med ett bra passningsspel och ett aktivt försvarsspel gjorde att vi gick in till halvtid med ledning.
Andra halvlek tempot sjönk lite, kanske vi föll ner lite med laget. Desto mera kom vi i våra omställningar, och då var det inte en långa bollar på Bengt. Aktivt passningsspel och en härlig rörlighet och vi kom fram till bra avslut. Just 2-0 målet kom efter en omställning där David pangade in målet. Lite senare in i andra halvlek bjöd vi in Liga i matchen, 2-1 där vi har boll och vi borde spelat bort bollen. Vi fick en jättechans att göra 3-1 minuterna efter deras mål. Nästan svårare att få bollen över från två meters håll men över blev det. Liga kom tillbaka ännu en gång och här tappade vi positionsspelet, avslutet från Liga tog i ryggen och in i mål, 2-2.
På det hela gör vi en bra match, våra fasta hotade vi varenda gång och omställningarna borde vi fått mera utdelningar. En extra blomma till Calle.
| Anderslövs BoIK (borta) | 31 maj, 12:00 |
| Träning | 1 jun, 18:00 |
| Träning | 3 jun, 18:45 |
| Styrelsemöte | 3 jun, 19:00 |
| Genarps IF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| 20 apr | Stödförening 2026 |
| 20 apr | Låt Charlo ta hand om dina pantburkar |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera