Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Champligan Medlemmar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Champligan Medlemmar.
Medlemmar
Följ oss för uppdateringar
Fyrbollen med Lasse Lindgren Ola Folkesson Conny Möller och Gösta Andersson, blev det vinnande laget. De vann rätt säkert med 11 - 6. Ola tog dessutom hand om totalsegern.
Varmt och svettigt var det idag. Det gick åt mycket vatten. Det var spel på Nian som gällde. Någon form av juniortävling pågick på stora banan.
Utrundan vanns av Ola, som fick ihop 21 poäng. Inrundan tog Gösta hand om med 18 poäng. Totalsegern gick till Ola. Han fick ihop 38 ( 21 + 17 ) poäng.
Resultat: 1) Ola 38, 2) Gösta 35, 3) Martin 34, 4) Claes 31, 5) Conny 30, 6) Lasse 26 och Kaj stängde på 18.
Lagtävlingen tog fyrbollen hand om. Trebollen verkade haft lite problem med koncentrationen. De diskuterade visst alla mänskliga problem, både nationella och internationella, samtidigt som spelet rullade på.
På tisdag är det 18-hålaren som gäller. I dagsläget har vi fyra tider, 8.42 - 9.09. Meddela så tidigt ni kan om ni inte kommer. Det är bra tryck efter tider.
Kommer inte tisdag och torsdag nästa vecka.
RapporteraRapportera
Kommer inte tisdag och torsdag nästa vecka.
RapporteraRapportera
Kommer inte på tisdag 29/7
RapporteraRapportera