Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad FC A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad FC A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Carlstad FC vann med 2-1 i en tajt match mot tabelltrean IFK Heden. Matchen blev lite annorlunda mot tidigare matcher då vi mötte ett vasst motstånd som hade några riktigt duktiga gubbar. Heden skapade direkt ett farligt läge men CFC gjorde 1-0 av arbetshästen Joel på pass av Kalle Stark. Heden pressade ner oss stundtals och var farliga, men vi tog jobbet och stod upp bra, och halvkeken slutade 1-0.
I andra ebbade Hedens energi ut lite inledningvis och vi startade bra. Vi satte 2-0 efter att Patrik satt en retur på en frispark från distans av Aram. Mot slutet av matchen pressar Heden och Kaj gör några kanonräddningar, men alla i CFC gör ett gediget jobb och Heden kommer inte närmare än 2-1 på straff i 90:e minuten.
Riktigt bra insats av hela laget då vi tog jobbet när det behövdes. Försvaret gör ett jättebra jobb, där den mångfacetterade Styffe kan nämnas. Aram sliter bra på topp, och Patrik gör ett gediget jobb oavsett vilken position han hamnar på.
Nu väntar ännu en svår match mot ”Real NIF Veteraner”.
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Eskilsäters IF (borta) | 14 jun, 11:00 |
| Sverige - Holland | 20 jun, 18:00 |
| Edsvalla IF 2 (hemma) | 21 jun, 16:00 |
| Klässbols SK (borta) | 28 jun, 13:00 |
Kalle Starks Totti-assist till första målet. Fotbollsgodis.
RapporteraRapportera