Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carl Xiv J PC
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carl Xiv J PC.
Carl XIV J PC
Följ oss för uppdateringar
På långfredagen samlades ca 40 personer för att spela vår årliga klubbtävling Äggacupen. Denna tävling spelas under gemytliga former med spel, lunch och givetvis lotterier.
Bosse L och Sandolf stod för tävlingen. Lagen lottades ihop till dubbellag och några trippellag. Vi spelade 3 stycken monrad på tid och efter det var det dags att få lite mat i magen. Kön ringlade sig lång fram till det uppdukade bordet där det fanns ägg, sill och andra tillbehör.
Damerna i kiosken hade dukat ett fint dekorerat påsklångbord där alla slog sig ner och lät sig väl smakas av maten.
När kaffe med rulltårtsbakelser serverades så var det dags för lotteridragning.
Lotterigeneralen Conny tog till orda och började med vinlotteriet. Det var ett antal glada vinnare som kanske blev ännu gladare framåt kvällen som fick välja en flaska vin. Därefter var det dags för dragning på "årorna" och de lyckliga vinnarna fick välja vinst från det välfyllda prisbordet.
Julen varar intill påska sägs det och just denna dagen stämde det för stora snöflingor dalade ner utanför fönstren, medans vi hade det varmt och trevligt här inne.
Vem vann då denna tävlingen. Bosse L och Sandolf förmedlade det spännande resultatet.
GRATTIS till Olle, Björn och Bosse A som vann och för sin insats fick med sig var sin påskkärring hem. Dessa var dock i miniatyr.
Bra jobbat till damerna i kiosken, Bosse L och Sandolf för tävlingsarrangemanget och till Marianne som lagt in sillen.
Carin
| Boulekampen | 6 jan, 18:00 |
| Styrelsemöte | 7 jan, 17:30 |
| Boulekampen | 20 jan, 18:00 |
| Skackacupen/Licens | 24 jan |
| Skackacupen/Licens | 25 jan |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera