Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carl Xiv J PC
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carl Xiv J PC.
Carl XIV J PC
Följ oss för uppdateringar
Årets äggacup gick av stapeln på Långfredagen som har varit en traditon i många år.
Från början spelades den ute i regn, snö, minusgrader men även i strålande sol, det hade sin tjusning det med.Men känslan säger att medelåldern var lite lägre då, till och med jag var yngre då! Så att ha Äggacupen innomhus är ett bra val.
Årets äggacup var lika populär som vanligt, 39 st anmälda och två uteblev, så vi vart 37 st glada amatörer som var sugna på Bosses ägg, lotter och boulespel. 17 dubblar och en trippel vart det. Först efter sedvanlig lottning som jag tyckte vart lite ojämn, men är det fri lottning så är det. En seedad lottning hade gjort så ett det blivit jämnare lag och roligare för alla(det här är mina tankar och jag är öppen för att diskutera det, då jag tror alla finner det trevligare med jämna lag) Nog om det!!
Två gånger monrad och sedan en lite påskbuffe med mycket gott som tex Bosses kokta ägg, han brände inte vid dom. Lite lottdragning och tredje och sista monraden innan semifinalerna. Sen kaffe och smarrig bakelse, vi blir bortskämda. Sedan dags för semifinaler, där ställdes Eivor(hästskötaren) Stefan mot Annette och Håkan. Håkan och Anette vann och i andra semin ställdes Rolf och Kalle U mot Bernt och Bosse L(den andre Bosse var inte med) Där vann Bernt och Bosse och får möta Anette och Håkan i final. En final som såg ut att gå till grabbarna, men Anette ville annat och tryckte gasen i botten och såg till att grabbarana stannade på 12 poäng. 13-12 Till Anette och Håkan GRATTIS TILL er.
Tack alla som kom och gjorde det här möjligt. Stort tack till Pro karlsborg för att ni gjorde Lånfredagen till en härlig och gemytlig dag. Nästa klubbtävling blir upptakten den 22/4 i Huvudorten Mölltorp så all är hjärtligt välkomna även ni i förorter som karlsborg mm.
Ps Alle man till Skövde på Annandag Påsk då äggacupvinnaren Annette med flera spelar St:Helena cup. Annette har nu gått in som favorit after segern i äggacupen. Ds.
TK/ Stefan K
| Styrelsemöte | 25 maj, 17:30 |
| KM Trippel (klubbtävling) | 30 maj, 09:30 |
| Sommarfesten | 18 jul |
| KM Singel (klubbtävling) | 19 jul, 09:30 |
| KM Dubbel (klubbtävling) | 30 aug, 09:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera