Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad Crusaders Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad Crusaders Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Det skulle krävas övertid, ett starkt defense och en kylig 17-åring för att fixa Carlstad Crusaders första seger i Superserien för herrar. Tyresö Royal Crowns kunde besegras med 10–7 (0–0) på Tyresövallen.
– Känslan när den avgörande sparken gick in kan jag inte sätta ord på, säger Albin Forsman.
Det är en stor generationsväxling som Carlstad Crusaders genomgår säsongen 2022. Truppen innehåller en lång rad talangfulla 17 och 18-åringar som kommit upp genom föreningens ungdomslag. Och många har verkligen fått kasta sig rakt ut i hetluften.
Det gäller inte minst Albin Forsman!
I premiären mot Örebro Black Knights klev Forsman, som under ungdomsåren varit quarterback, in som wide receiver och kicker. Mot Tyresö Royal Crowns fick han axla ett stort ansvar när amerikanske quarterbacken Timothy Morovick inte kom till spel. Det innebar att Forsman fick kliva in på en bekant position, men för första gången i Superseriesammanhang.
Forsman visade upp ett imponerande lugn och efter en poänglös första halvlek lyckades han i andra hitta fram till Kevin Börzsei med sin första touchdownpassning i Superserien. Han sparkade sedan själv in extrapoängen fram till 7–0.
– Albin spelade oerhört smart med bollen och visade dessutom att han kan få saker att hände genom att springa själv med bollen. Han tog verkligen uppgiften som ett proffs, säger Daniel Holmgren, head coach i Carlstad Crusaders.
– Det var extremt roligt och jag är väldigt tacksam att ha fått förtroende från både coacher och lagkamrater som gjort detta möjligt. För min del har det varit en stor utmaning då jag under hela försäsongen varit inställd på att spela receiver och nu på en vecka förbereda mig på att gå in som QB. Men jag tänker inte backa från en utmaning och Tim har gjort ett superjobb med att coacha mig och gjort mig förberedd till matchen, säger Albin Forsman.
Tyresö lyckades kvittera matchen, men Crusaders fick läge att avgöra. Med bara några sekunder kvar på klockan fick just Albin Forsman möjlighet att sparka in sitt tredje field goal för säsongen, men 41-yardssparken var aningen för långt åt höger.
Matchen fick avgöras genom övertid. Carlstad Crusaders defense lyckades stoppa Tyresö och Crusaders och Albin Forsman fick en ny möjlighet att avgöra med ett field goal och den här gången seglade bollen in mellan stolparna.
– Det var en väldigt tajt match från start och det var även det vi förväntade oss. Vårt defense gör ett extremt bra jobb matchen igenom och håller oss kvar i matchen efter en liten seg start från offense i början, säger Albin Forsman.
Vad säger du om din egen match?
– Jag är som helhet nöjd med min insats. Hade gärna sett att vi kunde fått upp mer poäng på tavlan och tagit vara på de turnovers som defense skapade. Men det gäller att kliva fram när det gäller som mest och känslan när den avgörande sparken gick in kan jag inte sätta ord på.
Carlstad Crusaders defense spelade bra hela matchen, inte minst genom att sätta riktigt hård press på Tyresös quarterback, förre Crusadersspelaren, Philip Juhlin som gick ner i backen flera gånger under matchen.
– För andra matchen i rad så svängde momentum i matchen mot oss, men den här gången klev grabbarna fram och knöt ihop säcken. Vi utvecklas mer och mer och ser fram emot Stockholm nästa helg, säger Daniel Holmgren.
Stockholm Mean Machines är än så länge Superseriens enda obesegrade lag (två vinster), medan Crusaders, Royal Crowns och Black Knights står på en seger var.
Foto: Håkan Bylund
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera