Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad Crusaders Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad Crusaders Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Det blir ingen fortsättning som head coach i Carlstad Crusaders herrlag för klubblegendaren B.D Kennedy. I stället kliver han in som sportchef för herrsektionen.
– Jag ser fram emot att fortsätta mitt engagemang i Carlstad Crusaders, säger amerikanen som snart firar 20 år i Sverige.
Nu börjar pusselbitarna komma på plats, en efter en. Rikard Borg har ersatt Robert Sundberg som klubbchef och lämnade då en vakans i rollen som sportchef. En position som B.D Kennedy nu axlar. I rollen som head coach har Kennedy de senaste åren jobbat nära Rikard Borg och sportgruppen när det kommer till rekryteringar.
– En stor anledning till att jag lämnar rollen som head coach är att jag planerar för en resa hem till USA för att träffa mina föräldrar under sommaren 2022. Då är det inte rättvist att coacha laget och sedan lämna i juni. Men på det här sättet kan jag fortsätta vara involverad och lägga en grund för coachingstaben, säger B.D Kennedy och fortsätter:
– Att vara coach är min stora passion och jag kommer följa med U15 upp till U17 där min son spelar och fortsätta coacha det laget. Att vara involverad i föreningen är bland det bästa jag vet.
En viktig pusselbit är redan på plats – och fler är på väg in. Quarterbacken Timothy Morovick har redan satt pennan till pappret och är klar för en fortsättning. Fler spelare är på gång och samtal går med flera bekanta namn som coacher.
– Att vi redan har ”Tim” klar som quarterback ett viktigt första steg. Nästa steg är att få ihop en stark stab med coacher. Vi har redan haft ett lagmöte för att försäsongsträningen ska kunna inledas den 1 november. Det känns som att vi ligger bra med i planeringen för att komma starka till säsongen 2022, säger B.D Kennedy.
Kennedy är mitt uppe i en intensiv höst. Dels för att skapa bästa möjliga förutsättningar för Carlstad Crusaders i Superserien herr nästa. Men den här veckan kommer det givetvis vara fullt fokus på förberedelser för Sveriges EM-final mot Italien i Malmö. Där är B.D Kennedy head coach, som offensiv koordinator finns Daniel Holmgren vid hans sida och som defensiv koordinator finns Crusadersbekante Kari Turpeinen.
Bland spelarna finns Carlstad Crusaders Jacob Bergwall, Theodor Landström, Martin Thor, Anton Hyvönen, Niklas Johansson, Marco Gudding och Mattias Eriksson. Dessutom Josef Nguzo, fostrad i Crusaders, och en lång rad spelare som gjort ett stort avtryck i klubben – Philip Juhlin, Emil Knutsson, Kevin Börzsei och Aslan Zetterberg.
Förutom det har B.D Kennedy blivit uppmärksammad av skolan där han själv en gång spelade – Bethany College i Lindsborg, Kansas.
– Jag fick ett samtal från min coach, Ted Kessinger, där han berättade att jag blivit nominerad för att väljas in i ”Hall of Honors”, för det jag åstadkommit som coach. Det är en otroligt stor ära! Jag spelade två säsonger där och några av mina bästa minnen i livet kommer därifrån. Att bli uppmärksammad på det sättet, det hade jag aldrig förväntat mig. Det känns verkligen speciellt och jag är väldigt stolt, säger B.D Kennedy och fortsätter:
– Ser man tillbaka på det så är det lite lustigt att jag spelade för Bethany College Swedes och nu bor jag här i Sverige. Jag bor dessutom i Värmland och systerstaden till Lindsborg, Kansas är värmländska Munkfors.
Foto: Tommy Andersson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera