Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Carlstad Crusaders Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Carlstad Crusaders Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Carlstad Crusaders (2-0) vs. Arlanda Jets (1-0)
Äntligen dags för hemmapremiär! För första gången i år blir det spel på naturgräs när Arlanda gästar oss på Regementets IP på söndag. Detta blir både första och sista matchen på Regementets IP i år då resterande hemmamatcher spelas på Tingvalla IP.
Arlanda har två vinster i ryggen precis som Carlstad, men den första segern för året kom i träningsmatchen mot Birmingham Lions. Dom har dock till skillnad mot Carlstad inte släppt in ett enda poäng hittills i år, så det blir en tuff nöt att knäcka för hemmalagets anfall.
Troliga starters
Offense
QB Linda Johansson
RB Anna Hedström
FB Malin Jonsson
WR Moa Hansson
WR Emma Sandsjö
WR Nathalie Bengtsson
OL Desirée Strömberg
OL Elin Thimfors
OL Ida Handel
OL Julia Enoxon
OL Frida Olsson-Granlund
Defense
DE Linda Johansson
DE Julia Enoxon
DT Marina Möller
DT Amanda Littorin
LB Elin Thimfors
LB Frida Olsson-Granlund
LB Svea Sköld
LB Malin Jonsson
DB Nathalie Bengtsson
DB Dayany Duarte
DB Moa Hansson
Trolig
Moa Hansson (skada)
Tveksam
Karin Ullén (skada)
Ute
Elin Skoog (skada)
Huvudtränarens tankar
Dags för hemmapremiär när vi tar emot Arlanda Jets på Regementets IP. Båda lagen är hittills obesegrade så det kommer vara en väldigt tuff match och vid vinst så befäster vi första platsen och kan gå in i en väldigt lång vila innan serien vänder.
Vi har fortfarande en tämligen lång lista med skadade och sjuka spelare vilket påverkat förberedelserna inför helgen och jag hoppas att endel frågetecken kommer lösa sig närmare söndag.
Om vi tittar igenom dom matcher som spelats hittills i Superserien Dam så har alla präglats av många turnovers och det är något vi verkligen lagt fokus på att minimera under veckans träningar. Det kommer vara viktigt för oss att vinna den delen av spelet för att sätta oss i en position att kunna vinna matchen.
Jag förväntar mig att möta ett väldigt passningsorienterat Arlanda anfall som gillar att flytta bollen genom luften så vi behöver ligga rätt i vårt passförsvar och skapa hög press på deras quarterback om vi ska ha en chans att minimera de stora spelen
Defensivt så har dom en väldigt rörlig 6-manna box som blitzar,mycket vilket gör att vi behöver röra på fötterna för att sätta blockarna och möta upp med ett fysiskt spel. Dom sitter på en välmeriterad grupp defensiva backar som kommer bli en intressant utmaning att möta på söndag
Arlanda har värvat friskt inför säsongen och fått in många tongivande spelare från Stockholm Mean Machines och Upplands-Bro Broncos och jag räknar dom som en riktig utmanare till guldet, så det ska bli väldigt intressant att se vart vi står lagen emellan!
//Christian Forsman HC
Carlstad Crusaders
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera