Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Brooklyn Tigers HF J18
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Brooklyn Tigers HF J18.
J18
Följ oss för uppdateringar
Det hade gått åtta minuter av matchen då Benjamin Sandman fick pucken bakom gästernas mål. Det efterföljande konstnumret (se målet under video) fick hela Coop Arena att bli mållösa.
- Jag såg att backen var borta och målvakten var helt felplacerad så jag testade en Zorro. Det var en jäkla skön känsla att se den gå in under ribban, säger artisten efter matchen.
Sandmans konstmål var onekligen behållningen i den första perioden då Brooklyn Tigers J18 tog emot Lycksele i säsongens andra seriematch hemma i Coop Norrbotten Arena. Hemmalaget höll i taktpinnen och skapade en rad lägen att öka på ledningen.
- Vi var helt klart det bättre laget idag. Vi bränner dock en hel del i första och andra, men det tog vi igen i tredje, säger Sandman.
Klassisk ketchup-effekt
Det disciplinerade spelet från första perioden tog BT med sig in i andra. Dessvärre även oskärpan i avsluten. Trots en handfull klockrena lägen så dröjde till slutet av perioden innan hemmalaget kunde få en välförtjänt 2-0-ledning då Elias Eriksson, assisterad av Axel Olsson, kunde skicka upp pucken i krysset bakom Lycksele-keepern.
- Vi spelar mycket bättre i dag än i går. Den odisciplin och alla utvisningar som fällde oss i matchen mot Teg fanns inte där idag. När vi får spela fem mot fem så är vi riktigt bra, det var vi idag, säger tränare Sven-Åke Ångstrand.
Om det var oskärpa eller oflyt framför mål i de två inledande perioderna så var det tvärt om i tredje. Man kan kalla det för en klassisk ketchup-effekt när Brooklyn genom mål av Hampus Tedfelt, Arvid Wennberg, Isak Lövbrand och Elias Eriksson gick från 2-0 till 6-0, som också blev slutresultat.
- Spelar vi såhär bra i alla matcher kan det bli en riktigt spännande säsong. Den potentialen har det här laget, säger Ångstrand.
Å vad säger du om er 1-0-kasse?
- Ja vad säger man, helt underbart att se.
Brooklyn Tigers – Lycksele SK 6-0 (1-0, 1-0, 4-0)
Målen, BT: Elias Eriksson 2, Benjamin Sandman, Hampus Tedfelt, Arvid Wennberg, Isak Lövbrand.
Utvisningar, BT: 5 x 2. LSK: 5 x 2.
Skott: 36-22 (11-5, 11-12, 14-5)
Målvaktsstatistik: Viggo Veräjä, 100%, Kristoffer Edlund 83,33%.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera