Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Brooklyn Tigers HF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Brooklyn Tigers HF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Brooklyn Tigers tog en ny derbyseger i DM efter 5-3 mot Stil, men förlorade mot arrangören Rosvik med 2-5.
Två segrar, två förluster i Lilla DM. Därmed är Brooklyn Tigers borta från slutsegern.
Och det var just på sättet som förlusterna kom, som svider lite extra.
- Lite som i går, vi jobbar inte över hela isen i båda riktningarna, säger BT:s lagkapten Kevin Lillström Stenroos.
BT inledde söndagen med 2-5 i morgonmatchen mot Rosvik i Kristallen. Den följdes upp med en 5-3-seger mot Stil i sista matchen av fyra.
- Spelet klickade inte på hela helgen, vi måste låta pucken gå. Vi tar med oss vissa bitar som var bra, men vi har en del att jobba på till seriepremiären, säger Lillström.
Lördagens matcher blev 3-2 e sudden mot Sunderbyn följt av 2-8 mot Bodens Hockey IF, som är ett nystartat division 3-lag. Lagen från lägre divisionerna får starta med en 2-0-ledning i matcherna som spelades 2 x 20 minuter.
BT inleder serien med just ett lokalderby borta mot Sunderbyn den 6 oktober.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera