Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås SFK BSFK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borås SFK BSFK.
BSFK
Följ oss för uppdateringar
I söndags avgjordes 2013 års KM i Pimpel.
Vi var ett tjugotal som samlades på Högagärde 9:30 (Dan L var het så han var på plats redan 8:15!) och strax innan 10 gav vi oss ut på isen, lite snö så det var lätt att gå. Stundtals blåste det lite kallt men i det stora hela behagligt väder. Några av oss hade en tydlig plan för fisket medan andra tycktes sakna detta. Det visade sig att det inte alltid var så givande med en tydlig plan. Småfisk dominerade med det kom upp några runt halvkilot.
När klockan närmade sig 14 var det dags att lämna isen för att möta Kalle Sjöqvist som hade sett till att vi fick lite i magen och för tävlingsledaren och allt i allo Peter Henningsson att ordna med invägning och prisutdelning.
I botten var det jämt mellan mig och Dan men jag knep sistaplatsen med 20 gram. I toppen var det inte lika jämt utan där stod som vanligt Jonas Lingmér med 5 200 gram som segrare, 1 850 gram mer än tvåan Roy Nilsson. Komplett resultatlista finns under fliken "dokument".
Mikael Alfredsson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera