Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås HK 84 P15-16 (födda 09-10)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borås HK 84 P15-16 (födda 09-10).
P15-16 (födda 09-10)
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vårt lag har blivit tilldelad att ordna middagen på lördag. Det behövs 3-4 frivilliga.
Nedan finns info om vad som ska handlas/lagas. Se nedan.
Det går bra att anmäla intresse här med en kommentar.
Lite matnyttigt…
Ert lag P11/12 ansvarar för servering av middag 19.00-20.30 på lördag.
Ni kommer laga: Tacos (mjuka tortillas med tacofärs, grönsaker och ev andra tillbehör) samt måltidsdryck/läsk/vatten
Totalt blir det ca 65 personer som ska äta (55 spelare och 10 ledare) och vi räknar med 2 tacos per person.
Allergier: 1st äpplen/morötter/övriga kärnfrukter, 1st nötter/soja/gröna ärtor, 1st
nötter/baljväxter
Specialkost: flera ej fläskkött
Tacofärsen tillagas på nötfärs (ej fläskfärs eller blandfärs) och vi rekommenderar att ni tillagar den hemma för att sedan värma på plats. Även grönsaker och ev. andra tillbehör kan vara bra att förbereda hemma. Pastan kan givetvis kokas på plats.
Vi får tillgång till skolans cafeteria med tillhörande kök som ligger i anslutning till A-hallen. Där finns dock begränsade tillagningsmöjligheter då det endast finns 1 spis med ugn. Därför rekommenderar vi att ni förbereder och tillagar så mycket av maten som möjligt hemma och använder köket främst till uppvärmning. Kyl och frys finns om det behövs.
All mat och dryck handlar ni själva. Den som haft utlägg sparar sina kvitton och lägger i ett kuvert ihop med namn, telefonnummer och kontonummer och lämnar till hallansvariga Lars Gäfvert eller Viktor Jiseborn, så för vår kassör över pengarna så snart som möjligt
Bra att ha Info om Camp BHK
- Logi
Hårdförläggning i idrottshallarna. Ta med egen luftmadrass, sovsäck m.m. Minst två ledare per lag skall vara med under övernattningen.
Ansvarigt lag får en bestämd maträtt tilldelad sig och sköter inköp och tillagning av den (se separata matinstruktioner)
Ev. mellanmål får spelarna själva ha med sig och kanske lite fickpengar då det finns möjlighet för lagen att gå till ICA/Hemköp.
- Schema
LÖRDAG
Samling Bollebygdsskolan 09.30
Lagträningar från 10.00 – 13.00 (se separat träningsschema)
Lunch 11.30 – 13.30
Lagträningar 14.00 – 17.00 (se separat träningsschema)
A-lagsmatch herr 17.30 – ca 19.00
Middag ca 19.00 – 20.30
SÖNDAG
Frukost 8.00 – 9.30
Lagträningar 10.00 – 13.00 (se separat träningsschema)
Lunch 11.30 – 13.30
Lagträningar 13.00 – 14.00 (se separat träningsschema)
A-lagsmatch dam 14.00 – ca 15.30
Efter damernas match hjälps alla åt att städa och sedan är det hemfärd!
Endast sidans medlemmar kan kommentera
| Träning | 12 jan, 20:30 |
| Träning | 15 jan, 20:30 |
| Träning | 16 jan, 16:00 |
| IF Hallby HK Vit (hemma) | 18 jan, 12:00 |
| Träning | 19 jan, 20:30 |
| Igår | Massor av handboll |
| 19 dec | Gameday 21 dec |
| 3 dec | Gameday 7 dec |
Hej! Jag har dessvärre ingen möjlighet att hjälpa till med maten. Om det behövs kan jag handla och leverera på lördag morgon (sådant som ej behöver tillagas) men jag avvaktar och håller mig uppdaterad här. Tack
RapporteraRapportera
Hej
RapporteraKan också närvara på lördag
Finns det någon mer styrning avseende inköp?
Rapportera
Hej Henrik!
RapporteraJag undersöker detta och återkommer så snart jag kan. /Leif
Rapportera
Hej. Tyvärr är vi dubbelbokade med sportaktiviter på lördag o kan inte hjälpa till.
RapporteraRapportera
Hej igen! Jag har kollat och egentligen finns det ingen styrning förutom att det skall vara nötfärs och inga nötter samt mjuka bröd. Jag har en beräkningsmall som jag använde i en annan förening om ni vill att jag skall räkna ut vad som behöver köpas in. Hinner någon av er Mattias eller Henrik handla och fixa detta innan lägret? Jag kommer finnas på lägret och kan hjälpa till där nere. Vill ni ha inköpslista som är beräknat efter den lista som jag har av mig? /Leif
RapporteraRapportera
Hej
RapporteraFinns ett hjälpmedel så tar vi gärna hjälp. Handling går att lösa.
Rapportera
Jag mailar över detta till er och sen kan ni ju justera den som ni vill.
RapporteraRapportera
Hej
RapporteraFinns info om tallrikar, servetter, glas etc.
Något som behövs fixas också till maten?
Rapportera
Det kommer att finnas tallrikar, muggar och bestick Henrik!
RapporteraRapportera