Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Boden Basket Pojkar 12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Boden Basket Pojkar 12.
Pojkar 12
Följ oss för uppdateringar
Inför den här säsongen har vi som ni redan känner till en gemensam träningsgrupp för P10-12 där vi kör träningar måndag, onsdag och fredag. Jag försöker vara med på så många av dessa träningar som möjligt. Träningsupplägget på dessa träningar baseras på de färdigheter som jag bedömer att pojkarna behöver för att utvecklas individuellt likväl som ett lag. Mycket av det som vi gör på träningar kommer från tidigare erfarenheter av att träna P11/10 gruppen samt lärdomar jag drar från föregående helgs matcher samt utbildningar som jag deltagit i. Det betyder att måndags- och onsdagsträningarna blir viktiga för att spelarna ska känna till vad vi jobbar med och hur jag vill att kommande matcher ska spelas. Ninwa och jag har pratat ihop oss om att vi vill få ut matckallelser efter onsdagsträningarna så att föräldrar och spelare ska få en möjlighet att planera helgens aktiviteter.
Vid matchplanering utgår vi främst från veckans träningsnärvaro samt om vi vet på förhand om någon är sjuk eller bortrest. Om vi inte känner till anledning till frånvaron på träningarna utgår vi från att spelaren inte är spelklar till helgen. Detta är för att våra olika scheman inte tillåter vi att vi hör av oss till de spelare som inte är på plats.
Mitt mål med matchspel är att erbjuda våra spelare som är kallade bra med speltid samt en lagom stor utmaning så att de utvecklas. Vi försöker skapa en bra lagsammansättning till alla våra matcher och då vi inte har tillräckligt med egna spelare tar vi beslut om att låna från yngre eller äldre lag. På det här sättet skapar vi utvecklande spel för flera spelare vilket är något jag tror starkt på. Givetvis försöker vi i möjligaste mån prioritera P12 spelare till HU3 matcher men då vi idagsläget inte har så många spelare behöver vi låna in spelare från P13 och P11 för att få ihop ett lag. Jag försöker ha en öppen dialog med spelarna om detta och är alltid villig att svara på deras frågor om det är något de funderar över. Ni föräldrar är givetvis också välkomna att ställa era frågor om det är något som är oklart.
| Träning | 24 nov, 19:45 |
| Träning | 26 nov, 19:30 |
| Träning | 27 nov, 17:45 |
| Träning | 28 nov, 17:00 |
| Basketklubben Gladan P12 (hemma) | 30 nov, 10:30 |
Vi har inte haft som rutin tidigare meddela om de är sjuka, vill ni att vi börjar med det för att lättare veta varför de inte är närvarande på träning?
RapporteraRapportera
Jag förstår att detta är något nytt för den här säsongen och som tränare skulle jag uppskatta att veta orsaken till frånvaron. Det skulle underlätta matchplaneringen.
RapporteraRapportera
Tillägg: meddela gärna frånvaro om spelare blir borta både måndag och onsdag.
RapporteraRapportera