Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Blomstermåla IK Seniorer Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Blomstermåla IK Seniorer Herrar.
Seniorer Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ja ett fantastiskt BIK år 2017 har det varit på många sätt. Om säsongen har vi väl ordat nog. Ett fjunigt ankungelag klev ut i vintras för att få vinterskrud. De fick bli vingklippta under våren men kom igen, växte för varje träning och gav aldrig upp. De avslutade hösten som de bepansrade svartvita zebror vi vill se. Nu ska vi ta jul och nyårsledigt. Förutom de som ska till Högsby på annandagen och spela cup . Tänkte dra igenom ett axplock av årets fadäser och andra dråpligheter som i vanlig ordning händer i en trupp.
Årets höftled- Benjamin Elmgren på Lilla gymmet. När vi körde fyspass med Lina Svensson imponerade han med läckra höftrullningar som var en syn för gudarna.
Årets kramp- Matte Rehn som redan på uppvärmningen fick kramp under en vinterträning
Överlappet- Ludde Edman i Bödamatchen borta. 3 mot 1 läge för BIK. En Bödaspelare kvar , Ludde ska överlappa vilket kanske inte var feltänkt men han lyckas på ett mirakulöst sätt springa över den enda backen i Böda och det blir frispark till dem. Ett sanslöst ögonblick.
Två Janne Långben- Emil och Jocke är två resliga herrar i laget, efter en Brajdic tillställning i skogen kommer de till träning med identiska brännmärken i pannan. Båda har gått in i gasolbrännaren som stått säkert osynlig i partytältet.
Bollmissen- På träningslägret åkte vi buss upp och i vår iver glömmer vi bollarna kvar i bussen som lämnar vår anläggning men vi lyckas få bussen att senare vända om med läderkulorna.
Dubbelt upp- I en match på våren mot Mönsterås blir en GIF spelare rammad, kapad. Ligger och har väldigt ont, bollen studsar ut och då kommer Tom Borgebäck och drar till en tänkt crossboll som blir ett stenhårt kanindödarskott från 2 meter rakt i magen på den nyss kapade GIF spelaren. Tom ville göra slut på denne stackare och lyckades.
Trucken- Thomas Frösemo Karlsson denna beniga, seniga, stenhårda legend. Han har ett register som heter duga i olyckor. Han var ute och myscyklade när en trampa lossnade och han skadade ett knä, en truck körde på honom och klämde en fot, han fick ett järn mellan två tår och ett vidöppet sår uppstod så man såg benet, senast spräckte han en tånagel på mitten. Tryckte tillbaka den och körde på. Olycksfågeln nr 1 i laget.
Schemaläggning- Vi lägger matcher tidigt under året så man kan planera så gott det går. Benjamin åkte iväg på en semester och missade två matcher. Jag och Anders ville såklart ha med honom och suckade tungt inför Åke. Åke svarade kort- Ja hur fan kan ni lägga matcherna så..
Toa Johan- Vi hade en målvakt på testträning från Lindsdal, vi tyckte både Anders och jag att han gjorde en väldigt bra träning. Efter träningen skulle vi prata med honom, berömma. Men han kunde inte stå still, ville inte lyssna. Vi sa bra träning men han svarade kort- Ja ja men nu måste jag skita.. vi såg inte av honom mer.
Fördel försvarare- I matchen borta mot BB2001 blev det ett hopslag på BBs planhalva. Domaren pekade åt BIKs håll och inkast till svartvitt- Va!!?? Utbrast backen i BB.- Det är väl alltid för fan fördel försvarande laget i hopslag?? Rätt kul kommentar ..
Det händer oändliga saker detta var några små pärlor i alla fall att blicka tillbaka på. Nu önskar vi alla en god jul, så tar vi cupen på annandagen och sedan lite ledigt innan vinterträningen börjar... Ps fotot kan vara ett av århudradets lokala sportfoto. Tät duell där fd mittbacken Jocke Persson har kommit i underläge.
| Träning | 31 maj, 15:30 |
| B-lags match Långemåla hemma | 31 maj, 16:00 |
| A-lags match Bergkvara borta | 2 jun, 16:30 |
| Träning | 4 jun, 18:00 |
| B-lags match Fårbo borta | 7 jun, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera