Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Blomstermåla IK Seniorer Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Blomstermåla IK Seniorer Herrar.
Seniorer Herrar
Följ oss för uppdateringar
Aftonens match slutade med seger 4-0. Stabilt till sist men det var ett ängsligt BIK vi fick se de första 30 minuterna. Osynkat i försvarsspelet, slarviga ensidiga uppspel. Svårt för laget att få det att lossna. Böda inte ofarliga, har väl inga direkta målchanser men det är på fasta de ändå avslutar. Men skjuter frisparkar över och hörnorna blir aldrig riktigt farliga. Så Grasse i mål har egentligen inget skott på sig under 90 minuter. Han får rädda något inspel, plocka ett antal djupledsbollar och några viktiga plock på inlägg. Så Grasses insats viktig, trygg. Vi själva skapar inte mycket i första halvlek. Albin har något skott över, Wille ett par skott. Lite inspel men det hettar inte till. Kim kommer fri men bollen fastnar, det blir inget avslut men det kommer i nästa anfall i den 37 min. Kim igen i boxen, skjuter och bollen studsar, friställer Benjamin som mycket behärskat rullar in 1-0. Detta står sig.
I halvtid vill vi öka bolltempot, ta mark när vi får ytor. Inte spela mer passningar på första mötande mittfältare. Bli bättre i duellspelet, vem går i duell, vilka faller in bakom? Tydlighet.
Vi byter ut Markus, Tom och Kim. In med Robin, Wesslund och Matte. Tre pigga inhoppare visar de sig.
Vi äger andra från start till slut. De tröttnar och vi trummar på. Charlie kommer runt på kanten, slår ett hårt inlägg som Matte stöter snyggt i mål. 3-0 gör Benjamin på ett perfekt inlägg av Daniel Wesslunds vänsterfot. 4-0 gör Benjamin igen i sista minuten efter Felix, Matte samarbete. Vi vinner stabilt till slut, har kommandot i andra och skapar ett antal chanser. 4-0 är såklart skönt. Att hålla nollan och göra en hel del mål. Men för att vara sådär oerhört nöjd ska det ju brinna bra mycket mer om många men vi gör det vi ska denna kväll. Men det sparar vi till nästa lag hoppas vi. Böda fick en man utvisad i slutet också och kunde inte hota alls i andra, nu laddar vi mot Ruda. Träning torsdag 18.30 sedan match lördag. Ikväll extra kul att se Daniel Wesslund få en halvlek efter skadat nyckelben, han brinner för laget. Nu flyttar han tyvärr upp till Stockholm igen så hans sejour blev kort denna sommar men resolut inhopp, pigg och hungrig ikväll. Matte Rehn likaså, har knappt varit med oss i år pga skador och familj har han svårt att delta. Men ikväll oj vad spelsugen han var. Inblandad i det mesta, planens bästa spelare. Vi kan bara hoppas att Matte lyckas pussla ihop det under hösten. Benjamin gör 3 mål, viktiga mål för laget. Var avslappnad vid sina lägen idag, härligt. Tack publik för support ikväll, vi behöver er alla. Nu blickar vi mot Ruda på lördag borta 13.00, bara 2 mil bort. Kom dit och se oss, vi ska ge allt vi har. För det kommer bli en helt annan drabbning. Minns hemma 0-0, massor av dueller och tufft spel. Vi ska komma laddade till tusen. Tack för ikväll alla 16 spelare som bidrog, stort tack!
| Träning | 4 jun, 18:00 |
| B-lags match Fårbo borta | 7 jun, 15:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| A-lags match Gullabo hemma | 13 jun, 14:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera