Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Black Knights U13/U11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Black Knights U13/U11.
U13/U11
Följ oss för uppdateringar
Avsikten med detta inlägg är att delvis belysa skillnader mellan amerikansk fotboll och andra sporter.
Match i amerikansk fotboll innebär att man kommer rustad tillsammans med sina lagkamrater och att man som lag har en plan för hur man har tänkt spela. Man har tränat in spelboken tillsammans och spelarna har sina roller i lagets offense och defense.
Vad innebär då detta?
För att spelaren skall känna sig trygg i sin roll i lagets maskineri så behöver man komma på flera träningar veckorna före match. Om man inte gör det så finns risken att matchen inte bli så bra för individen som vi alla önskar.
Ikväll går kallelsen ut till Cupen I Karlstad lördagen den 6 september och vi hoppas såklart att så många som möjligt kan vara med, även föräldrar.
Svara gärna så snabbt som möjligt så att vi får en översikt av vilka spelare som finns tillgängliga och hur situationen ser ut med transport!
Om ni föräldrar har möjlighet att åka med och skjutsa så anger ni hur många lediga platser ni har i bilen om er spelare åker med er.
(Dvs om en förälder kör bilen och en spelare sitter i framsätet så anger ni TRE lediga platser i bilens baksäte)
Nu laddar vi för två roliga träningsveckor och sedan vill vi att spelarna och laget skall ha en kul Cup tillsammans.
/ Ledarna
Black Knights U-13
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Träning | 15 sep, 18:00 |
Träning | 17 sep, 18:00 |
Knights Bowl! | 20 sep, 09:00 |
Träning | 22 sep, 18:00 |
Träning | 24 sep, 18:00 |
Egen bil och plats för två där bak
RapporteraRapportera
Grymt Tomas!
RapporteraRapportera
Hej! Hur ser det ut med platser i bilarna på lördag? Funderar om jag och Jonathan kan åka direkt till Karlstad eftersom vi bor åt det hållet?
RapporteraRapportera