Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Black Knights Elit-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Black Knights Elit-lag Herr.
Elit-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Med start från 1/12-13 kommer Örebro Black Knights fysträning utföras hos Atletic City Sportgym.
Dom tiderna som kommer gälla för dom gemensamma träningarna är följande:
Seniorer, måndagar och torsdagar 18.00
Damer, tisdagar 18.00
u19 och u17, onsdagar 17.00
u15 och u13, torsdag 17.00
Alla medlemmer behöver köpa årskort och priserna för spelarna är följande:
Seniorer/Damer 1900:-
Juniorer 1400:-
Till alla föräldrar som är intresserade av att träna samtidigt som sina barn så erbjuder vi ett årskort till er för 2000:- istället för 2700:- som är ordinarie pris.
Lite mer om fysträningen för juniorerna.
För dom yngsta kommer vi fokusera på att LÄRA och UTBILDA. Att lära spelarna i ung ålder att lyfta rätt är det viktigaste för att senare kunna utveckla styrka/snabbhet. Dom kommer inte belastas med tunga vikter!
För dom som är 15 år och uppåt kommer det också vara fokus på att lära dom lyfta rätt men vi kommer även ha mer vikter på stången för att belasta kroppen/musklerna mer.
Vi kommer även ha konstgräs på Atletic City Sportgym så vi kommer kunna köra sprintträningen där också i kortare sträckor, sprintbanan kommer vara ungefär 30m lång.
Om ni har frågor eller funderingar så tveka inte på att kontakta mig på johan@atleticorebro.se
Och för er som inte vet så är det jag (Johan Stål) som kommer vara delaktig i fysträningen för alla åldrar. Jag är lic. Personlig Tränare och har även gått kortare utbildningar inom fysträning/snabbhet/explosivitet. Jag studerade också på College i USA 1år där min inriktning var hälsa/träning.
Jag återkommer med mer info inför vår första träff för varje enskild grupp i slutet av november.
www.facebook.com/atleticcitysportgym
Nyligen släpptes en studie som visar att barn mellan 10-12 år som tränar med olympiska lyft får bättre resultat än dom som använder sig utav traditonell styrketräning. - http://journals.lww.com/nsca-jscr/Abstract/publishahead/Olympic_weightlifting_and_plyometric_training_with.97598.aspx?utm_content=buffer9f1f8&utm_source=buffer&utm_medium=twitter&utm_campaign=Buffer
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera