Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Björklinge BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Björklinge BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Fredag kväll i IFU. Det är ett taggat BBK som kommer till samlingen 18.30. Killarna inleder som vanligt med fotboll utomhus och stämningen är på topp.
Farsta har inlett med två målrika matcher mot Tekno och Rotebro. Målrikt blev det även i denna match som slutade 7–6 på övertid (3–1, 1–2, 2–3, 1–0). Poänggörare Göthberg (1 + 0), Johansson (1 + 1), Hoff Andersson (1 + 0), Bosk (2 + 0), Gustafsson (1 + 1), Stenlund (1 + 1), Strandberg (0 + 1), Högberg (0 + 1) och Spinord (0 + 1). Kul att se så många olika spelare göra poäng!
Första perioden har vi mycket boll och visar att vi kan få till ett bra uppställt spel. Vi tar ledningen efter 3.16. Stenlund kommer med bollen från mittplan, driver ut mot högerkanten, viker av mot mitten och gör en överlämning till Johansson som skjuter. Skottet tar på deras back och Göthberg kan sedan slå in returen. 2–0 kommer endast 6 sekunder senare. Hoff Andersson snor åt sig bollen precis efter tekning, löper längsmed vänsterkanten och skjuter snyggt i nedre bortre.
Vi utökar ledningen till 3–0 efter 06.22. Wik har bollen på backplats och slår en diagonal passning till Gustafsson på vänsterkanten. Direktpass till Bosk som står på bortre och enkelt kan lägga in bollen. Snyggt!
Ungefär halvvägs in i perioden reducerar Farsta på en kontring där deras spelare kan slå in bollen från slottet, och de får här lite momentum. Resten av perioden trycker de på med kontringar men vi lyckas styra bort alla chanser samtidigt som vi skapar mycket bra lägen framåt. Vi går in i pausvila med en ledning på 3–1.
Inför andra perioden är tanken att vi ska spela mer noggrant på mittplan för att minimera deras spelvändningar, och i samma situationer dela upp bättre i hemjobbet. Detta lyckas vi inte helt med.
Farsta ökar tempot och ger oss mindre tid, och det är vi inte är riktigt med på. Vi håller i bollen lite för länge vilket gör att motståndarna oftare kan bryta våra uppspel och komma på kontring. Vi inleder dock perioden med att utöka vår ledning till 4–1. Stenlund får bollen framför egen kasse. Han sätter fart och kör en räd längsmed högerkanten. Halvvägs in på deras planhalva gör han en dragning runt deras spelare och kommer fram mot mål. Viktor står redo på bortre, får passningen från Filip och kan enkelt slå in bollen på halvvolley.
Efter detta tappar vi spelet lite vilket gör att Farsta kan reducera till 2–4 och 3–4 under första halvan av perioden, båda målen genom skott från slottet.
Tredje perioden startar och nu gäller det att göra som vi snackat om i paus. Vi måste ge ytterligare några procent i alla situationer för att vinna dessa och hålla huvudet kallt. Farsta har börjat sätta mer press på våra backar och trycker med två spelare, vi pratar därför om att utnyttja ytan bakom eget mål mer och få över bollen för uppspel på andra kanten.
Tyvärr kan motståndarna kvittera till 4–4 redan efter 3 minuter då en av deras spelare kommer fri. Knappt 2 minuter senare tar de ledningen med 4–5, och när Farsta gör 4–6 efter en utvisning på en av våra spelare kommer stressen krypande. Det är dock 14 minuter kvar av matchen och som vi vet är det inte över förrän slutsignalen ljuder.
Efter knappa 9 minuter får vi powerplay. Vi får inte riktigt till det i början men sedan lossnar det och vi kan göra ett tjusigt reduceringsmål. Strandberg har bollen på högerkanten och kan lägga en passning över på vänsterkanten till Gustafsson som med ett snabbt handledsskott sätter 5–6. Halva perioden kvar och nu börjar man återigen känna igen oss.
Vi kvitterar till 6–6 efter 13.22. Högberg har bollen på högerkanten i höjd med mittplan och slår en passning till Bosk, som rundar sin back på utsidan, driver in mot mål och lyckas peta in bollen vid främre stolpen.
Matchen går till sudden och nu är det två poäng som gäller. Vi visar att viljan finns där och redan efter 35 sekunder trycker Spinord ett skott från mittplan som går fram i slottet där Filip står mellan deras backar. Han får träff på bollen som går in i mål och vinsten är ett faktum.
Vilken turbulent match. Vi börjar starkt och visar att vi kan spela innebandy. Andra perioden och första halvan av tredje kännetecknas av vita knogar och stress. Att vi lyckas ta oss tillbaka från ett ganska tungt tapp och avsluta på ett snyggt sätt är grymt bra!
Tack till alla er i publiken som bidrog med mycket bra energi. Nu har vi ett par veckor att ladda om inför nästa match 23 oktober, då vi tar emot Balrog på hemmaplan.
Intervallpass 1 | 4 jun, 19:00 |
Intervallpass 2 | 11 jun, 19:00 |
Intervallpass 3 | 18 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera