Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Björklinge BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Björklinge BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vissa telefonsamtal är roligare än andra och ett sådant fick Fredrik igår från Marcus Kapten Jansson som meddelade att han spelar vidare i BBK nästa säsong. Jazze är en av våra kulturbärare och en spelare som är oerhört viktigt för alla lagbyggen. Vi passade på att ta en liten intervju med honom:
Tjena Jazze och grattis till en stark säsong!
Stort tack!
Trots locktoner från andra klubbar högre upp i seriesystemet har vår lagkapten och en av kulturbärarna i laget valt att stanna i BBK. Hur gick dina tankar kring det valet?
Tankarna var blandade men valet föll tillslut på BBK då jag känner mig hemma och trivs grymt bra i moderklubben. Jag har spelat i A-laget i 5 säsonger och 3 senaste med Fredrik Axelsson som Coach. Och när han gav klartecken att han fått grönt ljus hemifrån till nästa säsong. Då kände jag att jag ville spela kvar även nästa säsong. För att inte avsluta den här resan vi har haft dem senaste säsongerna, som har innehållit så sjukt mycket glädje och det är ju därför jag spelar.
Du kom tillbaka till BBK för något år sedan efter en sejour i andra klubbar. För de som inte känner till hela din karriär. Vilka klubbar har du spelat i?
Säsongen 07/08 spelade jag i laget Nyby/Hagunda P91:
Då jag var 16 år gick jag till Nyby/Hagunda alltså två lag som precis slagits ihop och det blev en riktigt rolig resa med det gänget. Vi kom tvåa i serien efter Årsta, men vann DM slutspelet då vi vann mot Årsta i finalen på straffar. Jag kommer även ihåg några cuper vi spelade: TT-cupen(silver) då vi gick till final och föll i övertid. Scorpions Cup (guld) där vi faktiskt vann mot Årsta även där i finalen med 2-1 efter att ha spöat AIK i semin med 3-2. Falun Cup (brons) där vi fick se oss besegrade på straffar i semifinalen. Storvreta cupen (brons) där vi åkte ut i semifinal mot Årsta med 2-1. Finns flera cup minnen, men får räcka så. Jag spelade även med Nybys A-lag i division 4.
Säsongen 08/09 slog vi ihop med Årsta och blev FBC Uppsala.
Jag spelade då mest i division 3 men även Juniorallsvenskan, Division 6 och HJ 19.
Säsongen 09/10 spelade jag i FBC Uppsala: Jag spelade division 3 + juniorallsvenskan och HJ19.
Säsongen 10/11 Återvände jag till BBK och vi vann division 3.
Du tillhörde det duktiga "90-laget" i BBK som vann mycket som ungdomar. Är det några fler från det laget som idag spelar innebandy i Uppland?
Jag spelade en del med 90:orna alltså grabbarna som var ett år äldre, dem var riktigt bra redan då och det finns några som har lyckats och spelar i högre divisioner bl.a. Victor Andersson Storvreta IBK. Viktor Asplund Hagunda. Martin Holm Hagunda.
Vi har hört att du ibland är uppskattad hjälptränare för ungdomslag i BBK. Hur är det att åka ned på deras träningar?
Riktigt kul, klart man ställer upp när ledarna ber en komma ner för att laget verkligen vill att man ska komma dit och ge lite tips. Underbart med viljan att lära sig samt att följa utvecklingen och se resultat.
Förra säsongen var lite trög i början?
Mycket trög, tröttare serie får man leta efter. Kan förstå att folk kritiserar H2GUDH med tanke på att den är ojämn och så vidare. Men när två lag drar sig ur. Man är grymt taggad på seriepremiär mot Storvreta U. Sen så får man höra att dem dragit sig ur bara dagen innan, skandal.
Redan där började frustrationen.. Sedan åkte vi upp helgen efter till Skutskär och var taggade och det gav resultat, vi ledde med 3-0 efter 3 minuter. Sen tappade vi matchen i 3:e, då vi fick två skador på viktiga spelare. Tung förlust där och då men Skutskär gick ju och vann serien. Efter den matchen hade vi ett gäng matcher i rad där resultaten gick emot oss trots att vi spelade sjukt bra och vann alla första perioder och vann skotten samt hur matchbilden såg ut. Vi ägde boll och spelade runt men kunde inte göra mål. Så det var minst sagt tungt.
Dock lossnade alltihopa till andra halvan av säsongen och vi kom igång och började vinna matcherna.
Det var en ganska tuff uppgift för er lagkaptener under året när inte allt gick som smort. Kan man ta med sig något av detta till nästa säsong?
Absolut vi lärde oss ett och annat. Vändpunkten i säsongen kom genom ett möte vi kaptener tillsammans med tränarna hade och det som Svicke lärde oss då var en läxa vi behövde. Hetta och kyla.
Nu har tränarsidan vässats med Johan. Hur tror du det kommer att se ut med honom och Fredrik som tränarpar?
Det kommer fungera alldeles utmärkt, det är jag helt övertygad om! Johan är en mycket duktig tränare och kan väl egentligen mer än Fredrik vad gäller de taktiska bitarna, så det gör att de kompletterar varandra kanon skulle jag säga. Det känns oerhört kul!
Till sist. Hur ser din målsättning ut nästa säsong?
Jag tror det kommer bli tuffare serie nästa säsong, det är inga dåliga lag som kommer både från H1 och H3. Jag väljer att inte sätta något mål i tabellen eller personligen. Utan min målsättning blir att vi som lag ska ha grymt mycket glädje och utifrån det hitta våran harmoni och magi inom laget så kommer resultaten gå med oss, det är jag övertygad om.
Ha det bra!
Tack detsamma!
//Svicke
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera