Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Björklinge BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Björklinge BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
På fredag är det dags för den första matchen i "dubbelderbyt" mot Alunda, i Olandshallen klockan 20.00. Och redan på måndag spelas den andra matchen mot Alunda, då i Allianshallen klockan 20.30.
Kort fakta om Alunda:
Förra säsongens placering: 5, 43 poäng.
Förra säsongens resultat: Alunda – Björklinge 5-4 SD. Björklinge – Alunda, 4-4.
Förra säsongens premiärmotståndare och en riktig rysare till premiärmatch. Alunda kvitterade till 4-4 med två minuter kvar att spela och vann sedan i Sudden Death efter redan 31 sekunder. Den andra matchen slutade även den 4-4 men blev mållös i förlängningen.
Så såg det alltså ut förra säsongen. Två mycket jämna och spännande Upplandsderbyn. Alunda befinner sig just nu på en åttondeplacering i tabellen med 13 inspelade poäng, fördelade på fyra vinster och ett kryss. Alunda kommer från en tuff bortamatch mot IBK Alfta som förlorades med 7-2. Laget var ett av de på förhand tippade topplagen, men har haft svårt mot just topplagen. Och igår publicerade Alunda den här nyheten på sin hemsida:
"Alunda IBF har i veckan valt att avsluta samarbetet med tränarduon Magnus Holmberg och Nicklas Andersson. Vi känner att det sportsliga resultatet inte riktigt uppnått våra förväntningar och vi tvingades göra en förändring för att försöka vända den negativa trenden.
Gamla tränarduon Ralf Liljeberg(huvudtränare) och Dan Collin tar över tillfälligt under tiden vi försöker rekrytera en ny tränarduo. Liljeberg och Collin leder laget i dubbelmötet med Björklinge - fredag och måndag." (Saxat från www.alundaibf.se.
Björklinge kommer med en otroligt viktig och skön seger i ryggen. 4-1 vinsten mot Njutånger var precis vad som behövdes för att haka på lagen ovanför strecket. Bara ett insläppt mål under 60 minuter innebandy är ett mycket gott facit. Inte minst med tanke på att de två matcherna innan mot Rasbo och Skutskär resulterade i 21 insläppta mål.
Björklinge placerar sig på en elfteplats i tabellen med 7 poäng, med två vinster och ett kryss.
Håll ögonen på i Alunda: Kalle Förare. Landslagsspelare och lagkapten för USA. Det är inte ofta man får chansen att se VM-spelare i division 2.
Håll ögonen på i Björklinge: Martin Hammarsten. Björklinges bästa poängplockare så här långt med 13 mål och 9 assist på 10 matcher. Samt målvakt Kristoffer Suber som var mycket stabil matchen igenom mot Njutånger och endast släppte in ett mål.
Nu laddar vi för en otroligt rolig och tuff kamp i Alunda på fredagskvällen!
/Redaktionen
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera