Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Sammanfattning av försäsongen 2019. Januarimånad bestod av futsal där vi deltog i tre cuper. Först ut var Wintercupen i Bengtsfors där vi gick till semifinal. Nästa cup var Ecus mixcup ihop med damlaget. Där åkte vi tyvärr också ut i semifinal. Sista cupen i januari blev Tössecupen. Där tog cupen slut redan i gruppspelet. När vi hade lagt futsalcuperna bakom oss kunde vi under februarimånad fokusera mot utomhussäsongen. Februarimånad har bestått av fotbollsfys 3 dagar i veckan, där vi de två sista veckorna gjorde även 3 fotbollspass på konstgräset innan först träningsmatchen.
Nu var det äntligen dags för först träningsmatchen. Matchen mot Grums IK skulle spelats på Långevis konstgräs men planen låg tyvärr snötäckt. Vilket är bedrövligt att inte en sådan fin fotbollsanläggning plogas regelbundet, så att fotbollsträning och matchspel kan bedrivas. Hoppas på en bättring där!!
Matchen spelades på Sporthällas konstgräs i Säffle. Matchen slutade med en 5-1(2-0) seger.
Vi startade matchen lite trevande de första femton minuterna. Vi hade lite lågt bolltempo och en del slarv i passningsspelet. Det märktes även tydligt att vi var ovana i positionsspelet försvarsmässigt. En del nya spelare och lite träning på stora ytor är den stora anledningen till den försiktiga starten.
I matchminut 28 hittade Linus Johansson, Victor Remneland med ett fint uppspel. Victor vände i sin tur upp och serverade nyförvärvet Christian Johansson med en bra djupledspassning. Christian Johansson hittade i nästa skede, nästa nyförvärv nämligen Jonas Andersson med ett avvägt inlägg. Jonas Andersson gjorde inget misstag utan nickade in 1-0.
Efter målet kom vi att ta över spelet ännu mer där vi skapade en del halvchanser där sista passningen inte riktigt satt. I matchminut 33 bryter Linus Johansson ett uppspel från Grums IK och från cirka 30m satte han bollen över målvakten, 2-0 var ett faktum.
2-0 stod sig halvleken ut.
I halvtidsvilan gjordes det inte mindre än sex stycken byten.
Andra halvlek startade även som den första, lite trevande och lite lågt bolltempo. Det dröjde 10minuter in i den andra halvlek innan Linus Johansson satte dit 3-0 på en frispark. Minuten senare fick vi till en bra omställning iscen satt av nyförvärvet Hugo Stenelind. Hugo hittade nyförvärvet Felix Odhner som serverade Jesper Aronsson med ett bra inlägg. Jesper gjorde inget misstag utan satte dit 4-0.
Efter halvtimmen reducerade Grums IK till 4-1 efter ett fint avslut i den bortre stolpen. Med fem minuter kvar av matchen fick Hugo Stenelind till en riktigt drömträff från cirka 30m. Bollen borrade sig upp i krysset.
Sammanfattningsvis gjorde vi en godkänd första match för året. Fanns många bra saker att ta med sig in till träningsveckan. Sedan finns den saker som vi ska fortsätta jobba och utveckla ytterligare vidare. Skönt att äntligen vara igång på riktigt. Nästa match är i DM, lördag 2 mars hemma mot Åsebro IF kl. 14.00 Ses där!
Forza BIF
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera