Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Klubbhuset "Slottet" fyller 50 år
På lördag den 10 mars fyller Bengtsfors IF:s klubbhus "Slottet" 50 år.
I februari 1960 köptes fastigheten på Södra Vägen och på årsmötet 19 februari delgavs medlemmarna denna stora nyhet.
Till byggnadskommitté valdes Jan Fredin sammankallande, Riber Wikman, Arne Hansson, Alf Hansson och Karl Karlsson.
Det blev under två år en omfattande renovering och ombyggnad.
Invigningen av klubbhuset "Slottet" ägde rum den 10 mars 1962 som förrättades av ordföranden i Bohuslän-Dals Idrottsförbund, Knut Wingfors
Arkitekt Werner Jonsson fick uppdraget att göra ritningar och erforderliga handlingar till byggnadsnämnden i dåvarande Bengtsfors köpings kommun.
Parallellt med arbetet i fastigheten jobbades det med lotterier, basarer och andra inkomstbringade projekt för att samla in pengar.
1 000 kronor fick Bengtsfors IF i gåva från Bengtsfors Sulfit AB. Riksidrottsförbundet beviljade ett bidrag på 5 000 kronor som blev ett bra tillskott där föreningen själv hade en egen byggfond på 15 000 kronor.
Bengtsfors IF sökte också pengar ur Arvsfonden men fick avslag vid första tillfället. Dock sökte föreningen på nytt året efter och fick då ett bidrag beviljat på 30 000 kronor vilket var en stor summa på den tiden.
Ombyggnaden genomfördes nästan uteslutande av medlemmarna själva där det lades ner runt 6 000 timmar. Flitigast var byggnadskommittén som svarade för 3 000 timmar.
Renoveringar har också skett löpande där fasaden fick ny beklädnad 1981.
Invändigt har det renoverats löpande med målning och nya golvmattor samt nya köksluckor.
I slutet på 1990-talet byggdes det ut med ett nytt kontor för kansliet.
2011 var det dags för att snygga upp entrén som fått tak över trappan samt ny ytterdörr.
Notabelt är att Arne Hansson som ingick i byggnadskommitté 1960 fortfarande ingår i den 2012. Övriga i dagens byggnadskommitté är Kent Aronsson, Rune Sköld, Kjell Johansson, Besnik Dautaj och Björn Martinsson
På lördag blir det lite firande av högtidsdagen med Öppet Hus på Slottet där föreningen bjuder på kaffe.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera