Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter en stabil vinst 1-3, (1-2) så är BIF vidare i DM.
Matchen spelades på Högsäters B-plan och det va bra förutsättningar förutom att det nästan blåste storm. BIF valde och spela första halvlek i motvinden och blev därför första 10-15 minuter ganska tillbaka pressade, men utan framgång för Högsäter.
BIF börjar jobba sig in i matchen och Markus Augustsson visar i första halvlek att han blir och räkna med. Hans snabba fötter och vändningar är nåt som de flesta får problem med. 0-1 målet kommer efter att Pontus Marsell utmanar på vänsterkanten och tar sig snyggt förbi och gör ett instick till Markus, som sen ger bollen till Axel jämt innanför straffområdet och där Axel sätter den stenhårt i högergaveln. Snyggt förspel och klinisk avslutning.
Positiv energi för BIF men bara några minuter efter målet blev det en liten kommunikationsmiss mellan Elis och Totta, varpå Högsäter får ett friläge och Niklas gör en kanonräddning. Dock höll inte domaren med om det utan dömde straff. Han mena att Niklas tog spelare före boll. Niklas tar straffen säkert utan att ens släppa retur. Starkt gjort.
BIF ångar på och det hittas fina bollar att jobba för mot Axel, Markus och Pontus ganska ofta. Det positiva är att BIF höll ner bollen på marken mer än vad som gjorts i tidigare matcher i vår. Tyvärr skulle 1-1 komma lite orättvist, då Niklas missbedömmer en långboll. Högsäters forvard är där och stressar och kan peta in 1-1.
Dröjer inte inte så många minuter innan BIF svarar med 1-2 efter en mkt fin hörna från Cristian och Markus nickar den till en fri Axel som sätter dit den. 1-2 är också ställningen där domaren blåser av första halvlek. Positivt första halvleken är spelet och att det skapas målchanser. Även försvaret såg stabilt ut.
I andra går BIF ut i kraftig medvind och låste ofta fast Högsäter högt upp på deras planhalva. Målchanser kom men det saknades en del skärpa i sista momentet. Va ganska så "platt" spel och det va nästan som båda lagen ville spela av tiden så fort som möjligt. 1-3 skulle iaf komma efter skott från Patrik Erntsson. Erntsson har imponerat nu i två matcher. Högsäter skapar inte mkt men försöker spela långt på deras topp, men som ofta rann ut till inspark el hamna i Niklas händer. Matchen slutar 1-3.
Lite skönhetsfläckar på andra halvlek men BIF testa också ett nygammalt spelsystem, 4-5-1. Så det va klart ovant i vissa positioner men i sin helhet klart godkänt.
LAget såg ut så här
Niklas
Mathias Totta Konrad Elis
Josef
Axel Cristian Patrik Pontus
Markus
Avbytare:
Benjamin
Svanér
Jimmy
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera