Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF Seniorlag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF Seniorlag Damer.
Seniorlag Damer
Följ oss för uppdateringar
På ett soligt långevi möter vi VFK
Inledningsvis startade VFK bättre och kunde spela på vår planhalva men inga farliga situationer uppstod då vårt försvar löste det bra tillsammans mes vår nya målvakt, Cecilia Karlsson som ställde upp för oss!
Det blev farligt på VFKs första hörna som nickades in, Lovisa Johansson var när bollen men det var försent, bollen var redan inne!
Vi skakade om oss börja ta tag i matchen, via mittfältet kommer vi till 3 fina möjligheter som vi tyvärr inte lyckas förvalta. Efter ca 20 min så börjar VFK äga boll och kan spela ett tryggt passningsspel, hotae inte men äger boll!
Efter en omställning från vår hörna lycksdes VFK göra 0-2 som var resultatet i halvlek!
Vi gjorde ändringar för att gå frammåt!
Vi hitta inte rätt i vårt passningsspel som var den faktorn som störde vårt anfallsspel!
Vi börjar första 15 bättre än VFK och lyckas skapa 2 fina lägen men vi sätter inte bollen i mål.
Vi blev tillbakatryckte och VFK kan göra 2 fina spelmål!
slutresultat 0-4!
Det mest positiva är försvarsspelet i större delar av matchen och art vi lyckas skapa fina kombinationer till 6 bra möjligheter!
Vi tuggar på!
| Träning | 21 maj, 19:00 |
| Vallens IF (hemma) | 23 maj, 13:00 |
| Träning | 25 maj, 18:00 |
| Träning | 26 maj, 18:00 |
| Träning | 28 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera