Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF.
Bengtsfors IF
Följ oss för uppdateringar
BIFs herrlag möter Bäckefors IF borta på lördag för match i div. 5. Det senaste mötet mot Ärtemarks IF slutade som väntat med en klar BIF- seger med 8-0, även om spelet ute på plan inte var av bästa klass. Nu gäller det Bäckefors IF, som ligger näst sist i tabellen på 0 poäng, men laget har gjort flera bra matcher, dock utan att få någon poäng med sig.
BIF måste ta fram det bästa spelet för att vara säkra på att ta alla poäng med sig hem, så det gäller att vara "på tå" direkt och ta kommandot på planen och anfalla med många spelare och attackera i "boxen".
BIFs 2:lag möter på söndag på Långevi Ellenö IKs 2-lag. Matchstart 13.00.
För BIFs damlag lossnade det ordentligt, då man besegrade Munkedals IF med hela 10-0 på bortaplan. Det rapporteras ett stabilt spel över hela planen och det gäller nu att ta med sig detta, då laget möter Bullarens GOIF på¨lördag kl. 13.00 på Långevi. Bullare-laget intar en andra plats i tabellen och besegrade Stångenäs AIS senast med 4-2. Bullarens GOIF tycks vara sårbara bakåt då man på 7 matcher har en målkvot på 23 - 15 och det betyder att man i snitt släppt in 2 mål per match. Så här gäller det också för BIF-laget att anfalla med många spelare och attackera motståndarna i anfallszonen. Det blir en spännande match och varför inte en 2-0 seger för BIF-damerna.
Lycka Till och gör jobbbet.
//Åke //
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera