Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF.
Bengtsfors IF
Följ oss för uppdateringar
Trots en smällkall vinter, så gör BIFs damlag fotbollspremiär på onsdag, då man möter Kroppefjälls IF i den första DM-matchen. Denna match spelas i Ed, då konstgräsplanen där är iordningsställd för spel. Sen återstår det att se om vädrets makter tillåter fotbollsspel.
BIF har inför detta spelår förstärkt sin redan starka trupp med 6 st. nya duktiga spelare, vilket gjort att konkurrensen om platserna hårdnat, men det gäller att ge "järnet" på träningarna och visa att "jag ska vara med." Det ska bli intressant att följa laget i "trean".
Motståndarna Kroppefjälls IF består av många unga spelare blandat med några äldre, rutinerade spelare. Matcherna mellan dessa lag har tidigare varit jämna, men denna gång blir det en övertygande BIF-seger.
Matchen börjar kl. 19.30 i Ed på onsdag.
Lycka Till.
//Åke//
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera