Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF.
Bengtsfors IF
Följ oss för uppdateringar
Det som alla lag ser fram emot Gothia Cup, som är världens största fotbollturnering och som är en upplevelse över allt annat och blir ett minne för livet. Dit ska Bengtsfors IFs F15-lag resa och deltaga.
Ansvariga ledare för detta 15-årslag med tjejer är Christer Svanberg, Peter Magnusson, Jens Emanuelsson och några mammor.
Christer Svanberg berättar att tjejerna under en 2-årsperiod samlat in pengar genom olika aktiviteter för att kunna deltaga i Gothia Cup. Inkvarteringen sker på Hotell Opalen.
Bengtsfors IF åker ned med en trupp på 17 tjejer och den första matchen spelas måndagen den 18 juli på den berömda arenan Gröna Vallen och som motståndare står Åre SLK. Speltiden är 2 x 20 min.
”Girls 15 ” Grupp 2 benämns den gruppen som BIF-laget spelar i. Förutom Bengtsfors IF och Åre SLK, så deltar Stockholmslaget Enebyberg och Empire Sport från Dubai.
Totalt i alla ”Girl 15” grupperna, så deltar 118 lag från 12 nationer. Men det totala antalet lag som deltar över huvud taget i Gothia är 1.608 lag från 59 nationer. En bastant turnering så att säga.
Detta blir en upplevelse och en lärorik turnering för både ledare och spelare. ”Här finns det ideèr att hämta” och ta med sig.
På söndag åker vi!
Hela Bengtsfors önskar er Lycka Till !!! / Kör hårt.
| Konstgräset Match (hemma) Rosseröd P09-12 | 20 maj, 19:00 |
| Pojkar 2009-2012 (2026) Match (hemma) Rosseröd | 20 maj, 19:00 |
| Bussen Match P12-14 / Eds FF | 21 maj, 17:00 |
| Seniorlag Herrar Träning | 21 maj, 17:30 |
| Konstgräset BIF herrlag | 21 maj, 17:30 |
Det blev en bra inledning för tjejerna som spelade 1-1 mot Åre SLK, vilket också var halvtidsresultatet. och vi säger Grattis för en bra insats. Fortsätt så !!! Motståndarna Åre SLK står för Åre Slalomklubb, men har helt nyligen tagit upp fotboll på sitt program också. Mycket tack vare att det byggts en konstgräsplan på angränsande Duved.
RapporteraNästa match för BIF tjejerna spelas i morgon mot Stockholmslaget Enebybergs IF. En spännande och oviss match igen. Lycka Till!
Rapportera
Onsdagsmatchen mot Stockholmslaget Enebybergs IF blev för svår för Bengtsforstjejerna, som slutade med en förlust på 6-0, efter 4-0 i paus. BIF-tjejerna ska dock ha en eloge för andra halvlek som man tappade med bara 2-0. Det är ju kännt att lag från storstäder alltid håller en högre klass och standard. Nu måste man ladda om inför morgondagens match mot Empire Sport från Dubai. Med tanke på värmen så måste kroppen laddas med mycket vätska redan under em. och kvällen och morgondagen och också med sportdryck. Det håller inte att dricka när man känner törst, för då är det för sent eftersom kroppens depåer är tömda vid den känslan. Så ladda rätt med mat o dryck, så blir det en bra dag i morgon. Lycka Till.
RapporteraRapportera
Det blev ju fel dag i brådskan. Det är ju TISDAGSMATCHEN , som gäller. Onsdag blir ju mot Empire Sport.
RapporteraRapportera
Dagens match mot Empire Sport slutade med en 4-0 förlust efter 1-0 i paus. Därmed kom BIF-tjejerna sist i tabellen, men på samma poäng som Åre SLK, som dock hade en bättre målskillnad. Men det är en ny match i morgon - Play off B 1/32 final - mot Högbo AIK från Sandviken och här har BIF-tjejerna en stor chans till vinst, då Högbo AIKs resultat inte imponerar. Ta chansen nu tjejer och satsa framåt så kommer målen också. Lycka Till !!
RapporteraRapportera
I en jämn match så gick segern till Högbo AIK med 2-1. Men BIF- tjejerna ledde i paus med 1-0, men tappade andra halvlek, där Högbo lyckades göra 2 mål och gick därmed vidare. Som helhet har tjejerna gjort en stark insats och så har det varit ett minnesvärt äventyr för spelare och ledare både fotbollsmässigt och att träffa nya människor. Nu gäller det för BIF-tjejerna att ladda om inför hösten med bl.a mera träning, så blir det en intressant höstomgång.
RapporteraRapportera