Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF.
Bengtsfors IF
Följ oss för uppdateringar
På lördag gästas Bengtsfors IF av bohuslaget Skärhamns IK och matchen börjar kl. 14.00 . Alla matcher är viktiga, men denna är ett strå vassare.
BIF-laget åkte på en stjärnsmäll mot Eds FF, som vann med hela 8-0. Men så dåliga är inte BIF-laget i verkligheten att man ska åka dit med så stora siffror. Det måste vara helheten och upplägget som inte fungerar som det ska.. Målkvoten efter 7 matcher visar 8 - 28 och 4 poäng. Trenden och mönstret måste brytas - ändring måste till.
I de matcher jag har sett, så har Första-Pressen varit obefintlig. Första-Pressen ska starta tidigt och då räcker det inte med 1 spelare på topp, utan det måste vara 2 st. Finns det en effektiv press på bollhållaren kan övriga i laget flytta upp.
Sen händer det ju att motståndarna lyckas spela förbi pressen, men då finns mitt- och backlinje bra organiserade och i rätta positioner och därmed svåra att ta sig förbi.
Sen måste speltempot höjas avsevärt - tempoväxlingar och med ett rakare spel, så kommer tempot upp med automatik och då måste toppspelarna vara alerta och gå på djupet med fart och balans in i straffområdet och då skapas heta målchanser och man gör mål!
Så ser jag det.
Skärhamnslaget ligger på övre tabellhalvan med 10 poäng och 19-14 i målkvot, men laget har emellanåt förlorat någon match lite oväntat. Markus Johansson heter han som leder Skärhamns interna skytteliga med 6 gjorda mål.
Nu har BIFs lagledning förstärkts med erfarna Niklas Jansson och Anders Johansson att tillsammans med Markus Hultfeldt och Göran Karlsson matcha laget framledes. Jag har tyckt från första början att Markus och Göran var alldeles för ensamma om uppdraget, så jag anser att det är rätt tänkt.
Jag önskar hela ledningen lycka till inför resterande matcher och jag tror mer än tidigare att det nu blir seger för hemmalaget.
Lycka Till nu grabbar och Anfall är bästa Försvar.
//Åke //
| Bussen P15 Match Mellerud | 25 maj, 15:00 |
| B-Planen Bollekis | 25 maj, 17:00 |
| B-Planen PF 17-18 | 25 maj, 17:00 |
| PF17-18 Träning | 25 maj, 17:00 |
| Fotbollslekis 2019_2020 Träning | 25 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera