Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Båstads GIF FB Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Båstads GIF FB Dam.
FB Dam
Följ oss för uppdateringar
Ösregn hårda vindar ställde till det för båda lagen när vi spelade på vårt fina konstgräs. I den kraftiga motvinden som vi hade i första halvlek så försökte vi att rulla boll och spela vårt spel. Vi har många fina kombinationer med väggspel, platsbyten där vi spelar på få tillslag och driver boll när ytan finns.
Andra halvlek så har vi medvind och vi skapar många målchanser men vi har för långt spelavstånd och vi tappar mer och mer vår spelidé när vi närmar oss slutet av matchen.
Att vi väger lätt i det fysiska spelet fick vi känna på mot VGLT men matchen i övrigt helt jämn och resultatet 3-5 spelar mindre roll.
Försvarsspelet där har vi en hel del att jobba med så vi blir mer kompakta för att motståndarna inte ska hitta in mellan våra lagdelar för lätt.
Vi måste ju ha lite och träna på eller hur 😉
Som sagt en match med två lag som vill spela fotboll, hur kul är inte det 👍
Ska jag höja några spelare extra idag förutom laginsatsen så är det Stella matchens spelare tycker jag. Madicken som skolas om till ytterback grym match rakt igenom.
Allis som kommer konkurrera om en plats på innermittfältet , visar på stor spelförståelse.
Iris vår målvakt känns mycket trygg i målet.
2/3 kommer HIF F 17 på besök.
Hoppas vi ses då!
⚽⚽
Jonas
Jannike
Carina
| Ängelholms FF (hemma) | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 10 jun, 18:30 |
| Ekets GoIF (hemma) | 14 jun, 16:00 |
| Träning | 15 jun, 18:30 |
| Grevie GIK (9m9) (borta) | 17 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera