Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skärgårdens SK Barnligan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skärgårdens SK Barnligan.
Barnligan
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vi hoppas att ni alla haft en bra sommar och har börjat sakna BarnLigan. Det är nu dags att anmäla sig till säsongen.
Vi önskar att ni som vill fortsätta anmäler er på följande länk: https://trekronorshockeyskola.se/event/skrgrdenssk
Scrolla ner på den sidan och fyll i formuläret om allt går rätt till så skall ni få ett bekräftelse mail. Om det är någon som inte önskar fortsätta så bortse från detta mail och då kommer ni inte att få fler mail.
COVID-19
Pga. corona så kommer vi behöva börja säsongen lite annorlunda än vad vi brukar. Då det är regler på att det inte får vistas för många i ishallen är det sagt att all verksamhet i ishallen skall bedrivas utan publik och för att vi skall klara genomföra BarnLigan har vi valt ett litet annorlunda upplägg enligt följande nu till säsongsstarten:
Födda 2015 tränar mellan 10:00-10:50
Födda 2014 tränar mellan 11:00-11:50
Födda 2013 tränar mellan 12:00-12:50
Så här kommer vi börja säsongen, men så fort det tillåts är tanken att vi skall återgå till det normala dvs 2015/2014 10:00-11:00 och 2013: 11:00-12:00. Men det får vi återkomma med.
Det kommer även fungera så som så att vi vill ha så lite föräldrar som möjligt i omklädningsrummen och inga alls i Ishallen. Därför önskar vi att ni som kan samåka gör det och ombyte skall ske i största möjliga mån hemma, så ni som bor nära, byt om hemma och ni som har en bit att åka försöker vi prioritera för ombyte. Ingen duschning tillåts, vilket då får ske på hemmaplan.
Efter ombyte/avlämning skett så får Föräldrar endast vistas i Caféet och paviljongen inte ute ishallen och vi ber er därför att ni går till Caféet utevägen dvs in från västarsidan mot Göstahallen.
Vi har full förståelse att det kan finnas barn som är lite mer osäkra i börja och vill ha med sina föräldrar i ishallen och nära barnen. Är man med som ledare på isen så är det ok i annat fall så är det caféet och paviljongen som gäller. Om funkar inte det så är det helt ok att anmäla sig nu och komma när restriktionerna har lättat.
Vid eventuella frågor är ni välkomna att hör av er. Mer information kommer komma ut till alla som anmält sig i slutet nästa vecka.
Bagar kommer att hämtas till första ispasset som är den Lördag den 19:e september och då kommer det finnas listor utanför hallen där det står i vilket rum ert barns bag står i så att vi slipper så mkt trängsel som möjligt och första dagen förstår vi att vi behöver göra lite undantag gällande ombyte då vi har sakerna i hallen och vi kommer därför håll koll på att vi inte blir för många i varje rum.
Önskar en fortsatt bra Söndag så kommer det mer information längre fram.
/Ledarna i BarnLigan.
Inga kommande aktiviteter
Hej! Ska vi meddela längd någonstans? Har för mig att vi gjorde det inför förra säsongen med tanke på storlek på skydd etc? Tack på förhand! Med vänlig hälsning Erika
RapporteraRapportera
👍😁
RapporteraRapportera