Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälinge Västra Jaktvårdsklubb
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälinge Västra Jaktvårdsklubb.
Bälinge Västra
Följ oss för uppdateringar
En mulen lördagsmorgon med 2-3 plusgrader gick ett gäng passkyttar ut och satte sig runt Lortmossen. Hundgubbarna Mats, Kalle, Gunnar och jaktgäst Pelle släppte sina hundar på därför lämpliga platser. Pelle hade två hundar vilka verkade dra iväg med nånting åt varsitt håll men i övrigt var det relativt lugnt på förmiddagen.
Samling vid Blackstavall för att stärka oss inför nästa utmaning. Efter älgjaktens lyckade grisjakt bestämde vi oss för att på nytt försöka uppe på Högskogen. Luftfuktigheten ökade nu yterligare och gick över i ett mycket lätt duggande. Vi hann inte mycket mer än ut i pass så rev hundarna i i närheten av vägbommen. Ett vildsvin var på benen och visade sig vid några pass, inget skottilfälle dock och jakten gick vidare mot passen i västra passkedjan och slutligen ner på Bolandet där det blev ett intensivt ståndskall. Spännande för skyttarna i närheten men det höll sig inne i tätningen och visade sig inte i passen. Till sist smög Kalle och hans gäst Pelle fram till ståndet och kunde avsluta jakten. Nu återstod bara lilla problemet att få ut bytet från tätaste ungskogen inne på Bolandet men en timme senare var vi framme vid bommen aningen slitna. Som gammelJarlen säger "Jägarlivet är hårt" :-)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera