Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälinge Västra Jaktvårdsklubb
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälinge Västra Jaktvårdsklubb.
Bälinge Västra
Följ oss för uppdateringar
... blev en riktig pangdag. Varmt och gott i skogen, nattens regn hade upphört och mycket älg på benen. Kavalkaden inleddes med att Mats inlånade hund, Chico är tyvärr justerad denna säsong, motade fram ko och kalv till Thomas Jarl i Harbolinjen. Kalven blev förstås kvar på platsen som brukligt är när de kommer för nära Thomas.
Inte långt därefter fick Bamse upp vittring på ett djur i Bromossarna. De som hade lyckan sitta i rätt vind fick sedan höra ett härligt ståndskall i en dryg timme. Efter att Tomas Dahlén konstaterat att det rörde sig om ett hondjur och därefter konstaterat att ingen kalv fanns med kom han till sist till skott och det första av årets två tilldelade hondjur hade fällts.
Efter korvgrillning och omgruppering från Granmarken till Rörmyra-Gystaskog området fortsatte jakten. Mats lånehunden får tag på ett djur i närheten av Lindbo och drar iväg på en tur som inte slutar förrän de kommer upp till Ryggmosskanten där Erik med ett välriktat skott fyller vår kvot av vuxna djur för året. Nästan samtidigt som det smällde hos Erik stötte Tomas och Laikan upp ett djur vid stöveltån, riktigt vackert att höra och även ett vackert djur enligt de som såg det. Glädjande att konstatera att det finns djur kvar trots att vi fyllt kvoten, nu vidtar kalvjakt med första anhalt Högskogen
| Serieskjutning | 26 maj, 18:00 |
| Serieskjutning | 16 jun, 18:00 |
| Arbetsdag | 22 aug, 09:00 |
| Serieskjutning | 25 aug, 18:00 |
| KM hagel | 5 sep, 08:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera