Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälaryds IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälaryds IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev seger för oss när Torpa AIS gästade Tallåsen. Efter en stark andrahalvlek vann vi till slut med 4-2 (1-2) och tränare Simon Eklund beskrev matchen såhär efteråt:
Första halvan av första halvlek var helt okej. Vi tog även ledningen efter ca kvarten spelad genom Max Johansson. Sedan dippade vi och började slarva och TAIS vände till 1-2 genom två mål avslutande kvarten.
Andra halvlek var sedan betydligt bättre. Vi studsade tillbaks och under sista 25 minuterna satte vi tre baljor. Kushtrim Komoni satte 2-2 i mitten på andra och Josef Källqvist hade sedan äran att göra 3-2 med kvarten kvar. Det var det första seriemålet för den gode Josef denna säsong. TAIS hade en jättechans att kvittera i slutet men skottet gick tätt över. Istället gjorde Mudhar Zain matchavgörande 4-2 strax innan slutsignalen och en skön seger för oss var ett faktum.
Kul att vi lyckades sätta fyra mål. Det är alltid starkt. Extra kul var att det var fyra olika målskyttar. Det visar att vi har många spelare som bidrar och som kan göra positiv skillnad.
Härnäst väntar en tuff bortamatch mot Solberga på torsdag kväll. Då tar vi nya tag.
Dobbar:
3: Gentijan Preteni
2: Sebastian Josefsson
1: Viktor Josefsson
// Mange
Träning | 19 jun, 18:00 |
Holsby SK (hemma) | 23 jun, 19:00 |
Träning | 24 jun, 18:00 |
Träning | 26 jun, 18:00 |
Vrigstads IF (borta) | 28 jun, 16:00 |
16 jun | DRAGNING ANDELSLOTTERI MAJ MÅNAD |
15 maj | DRAGNING ANDELSLOTTERI APRIL |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera