Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälaryds IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälaryds IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Åter dags för A-laget att visa upp sig på hemmagräset och för motståndet står Husqvarna IF. Ett lag som vi mött lite då och då genom åren. Inte jätteofta men inte heller jättesällan. HIF har inlett seriespelet helt okej och har inför avspark tre poäng mindre än oss i tabellen. Man kan därför säga att matchen har lite sexpoängskaraktär över sig.
Vi förlorade vår första match i serien senast i bortamatchen mot Forserum. Detta efter en insats som vi var långt ifrån nöjda med. Vi vet att vi kan så oerhört mycket bättre och vi ska nu göra vårt allra bästa för att omgående studsa tillbaks på vinnarspåret igen. Men inget kommer gratis och det gäller att vi hjälper varandra att ta bra beslut på planen och jobbar bra som ett lag. HIF är inger lätt motstånd men självklart går vi för tre poäng på hemmagräset. Fattas bara annat!
Med detta ber vi i Bälaryds IK att få hälsa gästande lag Husqvarna IF, domarduon samt inte minst publiken varmt välkomna till en förhoppningsvis välspelad och underhållande fotbollsmatch!
Preliminär trupp:
Adriano Hadi Wolender
Rikard Petersson
Casper Ekwall
Alexander Lindberg Fulke
Bado Kerem Memo
Gustaf Bladh
Liam Lindstrand
Mudhar Zain
Viktor Josefsson
Patrik Trofast
Hugo Jarl
Murteza Haidari
Reinder de Vries
Albin Tagesson
Avspark kl 19.00.
// Mange
Inga kommande aktiviteter
| 23 dec | GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR |
| 11 dec | Julklappsdagar på intersport Tranås |
| 19 nov | DRAGNING OKTOBER ANDELSLOTTERI |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera