Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälaryds IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälaryds IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter ett ungefär månadslångt uppehåll är det nu återigen dags för A-laget att ge sig in i seriespelet och ta sig an en intressant höstsäsong. Vi har skaffat oss ett spännande utgångsläge inför höstens matcher där vi har tagit ett litet grepp om andraplatsen i serietabellen. Serieledarna Torpa AIS finns dock inom räckhåll och självklart ska vi göra vad vi kan för att skapa ett bra flås i nacken på dem. Samtidigt är vi själva jagade av lagen strax bakom så tveklöst är det så att varje match under hösten kommer vara viktig. Och det är ju då fotboll är som roligast och mest intressant.
I höstupptakten gästas vi av Forserums IF. Trollevi-gänget hade poängmässigt sett en ganska tung vårsäsong och känslan är att de ofta hade lite stolpe ut under våren. Enligt det som man har läst och hört så var de spelmässigt bra med i de allra flesta matcherna och spelade ofta rätt så bra men fick dålig utdelning i poäng räknat. När vi mötte dem i våras på Trollevi så vann vi med klara siffror och grundlade segern den gången framförallt under den första halvleken som man såhär efteråt minns som en mycket bra halvlek. Vi fick då till en bra, rörlig offensiv. Under andra halvlek kontrollerade vi sedan matchen bra och kunde vända hem med tre välförtjänta poäng. Men nu är det ny match, det är 0-0 igen och det ska spelas om tre nya viktiga poäng. Det gäller således att vi steppar upp direkt och presterar bra på vårt hemmagräs. Vi är ju hittills obesegrade på Tallåsen under 2022 och den sviten ska vi göra vårt allra bästa för att hålla i även under den kommande hösten. Men för att lyckas med det så krävs ett hårt, kollektivt arbete kryddat med spelglädje och fokus på uppgiften.
Med detta ber vi i Bälaryds IK att få hälsa gästande lag Forserums IF, domarduon samt inte minst publiken varmt välkomna till en förhoppningsvis välspelad och underhållande fotbollsmatch!
Preliminär trupp:
Adriano Hadi Wolender
Joel Persson
Alexander Lindberg Fulke
David Claesson
Gustaf Bladh
Gentian Preteni
Adam Swärd
Simon Eklund
Liam Lindstrand
Patrik Trofast
Hugo Jarl
Theo Jarl
Rikard Petersson
Mudhar Zain
Vincent Hill
Avspark kl 19.00.
// Mange
Inga kommande aktiviteter
| 23 dec | GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR |
| 11 dec | Julklappsdagar på intersport Tranås |
| 19 nov | DRAGNING OKTOBER ANDELSLOTTERI |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera