Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälaryds IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälaryds IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev delad pott när A-laget tog emot Solberga GOIF på ett m,ycket regnigt Tallåsen. Matchen slutade 2-2 (1-2). Oavgjorda matcher kan som mycket annat kännas komplexa. I bland som en halv seger, ibland som en halv förlust. Minst. I detta fall ska vi nog se det med i huvudsak positiva ögon då vi visade stark moral och plockade upp ett 0-2 underläge. För det var gästerna som satte sig i förarsätet genom att gå fram till ledning 0-2 under matchens första halvtimme. En halvtimme som var spelmässigt jämn. Båda lagen hade svårt att få till något ordnat spel i det blöta underlaget. Man kan gott säga att skillnaden lagen emellan under denna första tredjedel av matchen hette Yasir Ahmed Khudhair. Med två mycket snygga, distinkta avslut satte han Solbergas båda mål. 0-1 i nionde minuten då han nöp till ett inspel direkt på ett tillslag som satt precis vid Johan Paulis vänsterstolpe. 0-2 kom i 33:e minuten och detta genom en distinkt nick efter inlägg från högerkanten. Vi fick diock till en för oss "livsviktig" reduceríng till 1-2 strax efteråt som gav oss ny kontakt och imnte minst energi och tro på oss själva. Simon Ingesson löpte igenom i djupet och fick ett fritt läge. Målisen räddade dock Ingessons avslut men Simon Eklund, som varit i ett fint målstim efter uppehållet, höll sig framme och tryckte dit returen fram till vilket också blev halvtidssiffrorna.
Andra halvlek kan vi inte vara annat än nöjda med. Vi fick en mycket bra start då vi redan efter ett par minuter lyckades kvittera till 2-2 och detta genom Alexander Makdissi som satte pannan till på inlägg ifrån Simon Pettersson. Målet gav oss massor med energi och sedan följde en halvtimme då vi spelade riktigt bra långa stunder även om det där lilla sista saknades framåt. Men vi försökte verkligen. Vi var det spelförande laget och hade bra rörlighet, fint passningsspel och bra driv i våra aktioner. Solberga är dock inte lätta att göra mål på och de försvarade sig bra. Under matchens slutkvart jämnades spelet åter till och Solberga hade en fin chans i slutminuterna att avgöra men då klev Johan Pauli fram och gjorde en fantastisk räddning som bringade applåder från publiken. I matchens absoluta slutskede drog Simon Eklund på sig sitt andra gula kort och blev därmed utvisad. Det var väl smolken i bägaren för oss denna kväll. Men matchen höll bara på knappt en minut till efter detta så Solberga hann aldrig skaffa sig någon direkt fördel av detta.
Härnäst väntar en riktig sexpoängsmatch borta mot Holsby SK. Det är många lag som tampas om den andra kvalplatsen och vi och HSK är två av lagen. Vi ska ta med oss inställningen och energin som vi hade framförallt i andra halvlek ner till Holsbybrunn kommande söndag.
Tränarduon delade efter matchen ut skruvdobbar enligt följande:
3: Patrik Trofast
2: Simon Ingesson
1: Alexander Allen
Matchfakta:
Målen:
(9) 0-1 Yasir Ahmed Khudhair
(33) 0-2 Yasir Ahmed Khudhair
(37) 1-2 Simon Eklund ass Simon Ingesson
(47) 2-2 Alexander Makdissi ass Simon Pettersson
Lindrig utvisning (två gula kort) BIK/LIF: Simon Eklund (avstängd nästa match)
Varning SGOIF: Roger Swärd
// Mange
| Tenhults IF (hemma) | 10 aug, 19:00 |
| Solberga GOIF (borta) | 14 aug, 18:45 |
| 18 jun | GLAD MIDSOMMAR!! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera