Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälaryds IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälaryds IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
A-laget tog tre sköna poäng när Asby IF bortabesegrades med 1-2 (1-1). Men segern satt hårt åt och hemmalaget kunde mycket väl fått med sig en pinne. Matchen som sådan kan man dela in i två delar. Första 25-30 minuterna och sista timmen. Första 25-30 minuterna var vi det klart bättre laget. Vi hade bra kontroll på matchen och lyckades även ta ledningen efter 20 minuter. Simon Wilnerzon trampade igenom i djupet och in i straffområdet där han fälldes bryskt. Straffen var solklar. Alexander Allen klev fram och satte dit straffen stensäkert fram till 0-1.
Men efter dryga halvtimmen ändrade matchen som sagt karaktär. Vi tappade en del i vårt initiativ, hemmalaget kom bättre in i matchen och spelet fick en starkare prägel av kamp och fysik. Och i 37:e minuten lyckades hemmalaget kvittera genom evigt unge Joakim Gustafsson och 1-1 stod sig sedan halvleken ut.
Andra halvlek fortsatte sen som den första hade slutat. Inte så mycket skönspel utan mycket kamp och fysisk kämpa-fotboll. Hemmalaget hade ett par vassa lägen men som så många gånger förr så klev Johan Pauli fram stort och klarade dessa lägen med ett par vassa räddningar. Vi förmådde inte skapa speciellt mycket vasst framåt men med tio minuter kvar fick vi till ett fint anfall som resulterade. Hugo Jarl slog en djupledsboll som Anton Andersson Manglaris löpte igenom på och avslutet var distinkt fram till 1-2. Hemmalaget jagade sedan kvittering under de sista tio minuterna och var nära att sätta bollen redan minuten efter vårt ledningsmål. Men vi lyckades hålla undan med gemensamma krafter även om det var tajt ända in i slutsekunderna. AIF fick en frispark i bra läge och den var bra slagen, bollen letade sig mot ena stolproten men då dök Pauli som en tiger och lyckades peta undan bollen. Och direkt efter Paulis fina räddning så blåstes matchen av.
Spelmässigt sett så var vår insats inte alls lika bra som mot Holsby. Detta blev en annan typ av match där den fysiska fotbollen dominerade under större delen av matchen. Härnäst väntar Farstorp hemma på tisdag kväll. Matchen spelas på Norrvalla i Lommaryd. Då måste vi upp ett snäpp eller två i spelkvalitet om det ska bli en ny seger.
Skruvdobbar delas ut enligt följande:
3: Johan Pauli
2: Jakob Holgersson
1: Anton Andersson Manglaris
Matchfakta:
Målen:
(20) 0-1 Alexander Allen ass Simon Wilnerzon
(37) 1-1 Joakim Gustavsson
(80) 1-2 Anton Andersson Manglaris ass Hugo Jarl
Varning BIK/LIF: Viktor Josefsson
Varningar AIF: Simon Öst, Eddie Josefsson
// Mange
| Tenhults IF (hemma) | 10 aug, 19:00 |
| Solberga GOIF (borta) | 14 aug, 18:45 |
| 18 jun | GLAD MIDSOMMAR!! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera