Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälaryds IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälaryds IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev ånyo delad poängpott när A-laget drabbade samman med Sävsjö FF:s dito. Precis som första mötet lagen emellan på Tallåsens B-plan slutade matchen 1-1 (0-0) när spelplatsen nu var Hofgårdsvallen.
En poäng som vi sannolikt var mer nöjda med än vad SFF var. Detta då vi kvitterade ganska sent i andra och det känns ju rent allmänt alltid tyngre att tappa poäng när man själv har varit i ledningen. Och sett till spel och matchbild så låg SFF klart närmare en seger än vad vi gjorde. Framförallt under första 30 minuterna i andra halvlek då de stundtals ansatte oss hårt. Det ska direkt sägas att vår backlinje tillsammans med stabile Johan Pauli i målet höll toppklass matchen igenom tillsammans med Johan Kastensson och David Claesson på mitten. De var enormt bra. David Claesson var dessutom nära att bli målskytt. I en tämligen chansfattig förstahalvlek var han den som hade vår bästa chans. Den gode "Davve" har ju som bekant ett stort och brett register som fotbollsspelare men han kanske inte så ofta burit just målskyttens signum. Men denna gång var det nära. Han gjorde allting rätt och fick till och med till en riktigt snygg tvåfotsdribbling i straffområdet men skottet blockadrades sedan i allra sista tiondelens sekund. I övrigt skapade vi inte så jättemycket framåt men var å andra sidan täta och solida bakåt och 0-0 stod sig halvleken ut. Vi hade emellertid perioder då vi rullade boll rätt bra men lyckades inte omsätta dom i mer än "nästan-chanser". Vi inledde piggt första kvarten men sen jämnades spelet ut.
Hemmalaget kom ut stort i andra halvlek och skaffade sig tämligen omgående ett grepp om spelet. SFF prövade oss hårt stundtals. Vi försvarade oss som sagt kanonbra men då vi hade svårt att få fast bollen på offensiv planhalva och därmed skapa långa anfall så blev trycket mot vårt försvar stundtals hårt. Och med knappt 20 minuter kom 1-0 då en snabb crossboll öppnade upp på motsvarande kant och Ahmed Mustafa avslutade distinkt förbi en maktlös Pauli. Ett mål som tände oss rejält. Direkt började vi ta för oss bättre, vi vann mer boll och passningarna satt bättre och under avslöutande kvarten fick vi till ett tryck som resulterade ei ett antal hörnor och frisparkar i bra lägen. Och det var en fast situation som ledde till vår kvittering. Johan Kastensson drogs ner i straffområdet och i det läget hände något ganska ovanligt. Huvuddomaren blåste inte, då trädde istället den assisterande domaren in och efter en kort stunds diskussion pekade domaren på straffpunkten. Alexander Allen klev fram och satte dit den stensäkert fram till 1-1 och det stod sig sedan matchtiden ut även om slutminuterna blev väldigt intensiva. Varken SFF eller vi var "nöjda" med en pinne utan var såklart ute efter tre. Det blev därför inget avvaktande fegspel utan båda lagen gick fullt för ett segermål ända tills slutsignalen ljöd och 1-1 var ett faktum.
Man kan fundera på varför vi behövde hamna i underläge innan vi verkligen gick in och vann alla 50-50 lägen och blev sådär skönt rejäla i närkampsspelet. Där måste vi vara hela matcherna. Man får inget gratis. Härnäst väntar Sommens AIF på Norrvalla IP måndag kväll. Då är det 0-0 igen och nya viktiga poäng att spela om.
Matchfakta:
Målen:
(71) 1-0 Ahmed Mustafa
(84) 1-1 Alexander Allen ass Johan Kastensson
Varningar BIK/LIF: Reza Yaseri, Simon Eklund (hans tredje, avstängd nästa match)
Varningar SFF: Filip Jeremic, Isaac Lindahl
// Mange
| Tenhults IF (hemma) | 10 aug, 19:00 |
| Solberga GOIF (borta) | 14 aug, 18:45 |
| 18 jun | GLAD MIDSOMMAR!! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera