Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bajenveteraner Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bajenveteraner Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Lite som vanligt när man kommer ned så ingen parkering öppen och sen det där med att tända lampor, ja det får man inte göra för tidigt så lite senare matchsstart står vi där med 9 tappra skälar med ett ålderspann från 15 till 60 mot ett ungt motstånd.
Svenne tyckte det var en bra ide att åka och fiska hummer, kändes som Felix körde en Svenne på första kassen bakåt. En dö fisk fot träffar Felix som styr en hörna direkt in i egen kasse. 0-1.
Men vägen dit hade kantats av lite chansbyten där Jelsab var närmar att få in bollen men vi ser till så det skjuter utifrån så ganska lätta bollar för Tim i målet.
Men så kom den där hörnan efter 7-8 minuter så lite uppförsbacke men vi tuggar på och yngst på banan Lukas dominerar vart han än tar vägen, forward eller back kvittar. Uppbackade av Felix Henke, Wedeb och Jonte så jobbar vi oss in i matchen.
Larsa och Bobban står för rutinen och tryggheten som alltid.
Lite chanser fram och tillbaka och halvtidsvilan kommer, lite pepp och vi ser till så vi ar lite mer avslut så ska det här lösa sig.
Och mycket riktigt så ramlar bollarna in och vi försvarar oss med näbbar och klor. Bollarna rullar in och Henke hänger 2-3 st, Jonte/Felix vill inte vara sämre så huxflux är matchen vänd och vi leder med 5-1. Sen slappnar vi av lite och litet misstag där bak av Tim så är det 5-2 och straxt efter 5-3, lite nerv men då ökar vi lite och slänger in 2 till.
Säker seger och en underbar morgon, med eller utan hummer!!!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera