Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torp GoIF Tävlingsgrupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torp GoIF Tävlingsgrupp.
Tävlingsgrupp
Följ oss för uppdateringar
Säsongens sista seriesammandrag för Torp 1 spelades i Ulricehamn i helgen och här kommer en rapport från lördagen.
Ett lite annorlunda upplägg på schemat för matcherna gjorde att det skulle vara fyra omgångar med matcher och vi skulle spela i de två mittenomgångarna som var planerade till 12.30 respektive 15.00. Från Henån åkte en bil där Janne körde och förutom föraren var det Albin, Emil, Malin och Elisa i bilen. En bil åkte från Göteborg - men bilen åkte inte själv utan hade hjälp av Mikael som i sin tur hade stöd av Yashar och Fredrik.
Med tanke på matchtiderna gjorde vi ett matstopp i Ulricehamns centrum där en dansk ulricehamnare pekade oss (nästan) fram till Ica där det inhandlades pastasallad för dagen. Vi följde skyltarna mot bl.a. Köttkulla och var snart framme i hallen för lite välbehövligt ätande innan ombyte och förberedelse inför match. Med utgångspunkt från klockan i hallen så diskuterades drivet hos människan vad det gäller utveckling och att ha svårt att vara nöjd och känna sig färdig. Fredrik formulerade det som något i stil med att "det är mänsklighetens största välsignelse, men också dess största förbannelse". Och mer djupa diskussioner skulle följa senare under dagen...
Inför dagen var vi redan klara seriesegrare och skulle i första matchen möta serietvåan Örebro som var det enda lag vi dittills tappat poäng mot när det blev 4-4 i höstens möte. Torplaget i första matchen såg ut så här:
HD1: Emil/Albin
DD: Malin/Elisa
HD2: Fredrik/Mikael
DS: Elisa
HS1: Emil
HS2: Fredrik
HS3: Mikael
MD: Malin/Yashar
Jämfört med förra sammandraget var alltså inte Tim och Patrik med, men det kändes ändå som ett starkt lag och det förväntades, som vanligt, bli många jämna matcher mot Örebro. Efter uppvärmning - där de flesta valde löpning med lite övningar, medan Yashar och Fredrik bl.a. fokuserade på ribbstolsövningar - var det dags att dra igång med de två första matcherna. I damdubbeln var det jämnt till en början men när Malin och Elisa kom igång i den trögspelade hallen var det inget snack om saken utan det blev klar vinst med 21-17 21-5. I HD1 blev det stabil vinst i första set för Emil och Albin innan Örebroparet hade en bra start på andra och klar ledning vid elva-pausen. Det var svårt att avgöra och långa bollar även på denna banan och Emil och Albin kröp närmare och med en stark avslutning blev det vinst 22-20 i andra set och 2-0 till Torp. I HD2 mötte Mikael och Fredrik starkt motstånd i form av Victor Nederman och Andy Lojander. Torparna gjorde överlag en bra insats, men det räckte inte riktigt ändå fram utan blev förlust med 22-20 21-17. Samtidigt tog Elisa en komfortabel vinst i damsingeln och gjorde ställningen till 3-1 innan det var dags för herrsinglarna. I HS1 var det lite av ett toppmöte mellan Örebros Victor Nederman (som vunnit alla HS1 under säsongen) och Emil (som vunnit alla HS1 utom mot just Nederman i den första höstmatchen - och när Jesper Borgstedt gjorde ett inhopp i div2 i Trollhättan). Enligt tränare Carlsson var detta Emils bästa match för säsongen (även enligt tidningen så då måste det väl vara sant?) och det behövdes tillsammans med lite marginaler på rätt sida för tresetsvinst med 21-13 16-21 21-15. Om ni trodde att det var slut på jämna matcher så trodde ni fel - för det bjöds på tresetare även i HS2 och HS3. Fredrik började bra i HS2, men tappade längden allt mer under matchen och därmed blev det förlust med 21-13 18-21 11-21. I HS3 bjöds det både på pang-pang och nerv när Mikael med knapp marginal lyckades knyta ihop säcken med 22-20 i tredje set - starkt jobbat! 5-2 till Torp och segern säkrad i matchen. Yashar och Malin fyllde sedan på med vinst i mixeden med 21-15 21-14 och fastställde slutresultatet till 6-2.
Nu hade klockan tickat fram till lite efter tre, och egentligen skulle nästa match starta 15.00. Så efter överenskommelse blev det match strax före 15.30 och denna gång var det Göta som stod för motståndet. Vi bytte två av herrsinglarna så att det blev följande uppställning:
HD1: Emil/Albin
DD: Malin/Elisa
HD2: Fredrik/Mikael
DS: Elisa
HS1: Emil
HS2: Albin
HS3: Yashar
MD: Malin/Yashar
Inför sista matchen var målsättningen att hålla förlustnollan för säsongen - men självklart helst vinna matchen - men även här kändes det som att det kunde bli en del jämna matcher, åtminstone på herrsidan. Som vanligt drog det igång med två dubblar och nu hade vi banor som låg i var sin ände av hallen. I damdubbel gjorde Malin och Elisa, som vanligt, en gedigen insats och vann med stora siffror. I HD1 var det långa bollar och svårt att avgöra i de långsamma förhållanden som rådde. Det gick i perioder i matchen, men Emil och Albin förlorade till slut med 21-18 i en ganska svag match. Inte heller i HD2 stämde spelet riktigt utan Göta gick upp i ledning med 2-1 efter vinst i två jämna set. Elisa spelade sedan hem damsingeln med 21-14 21-11 och kvitterade till 2-2 inför herrsinglarna. Stabil vinst för Emil i HS1 med 21-11 21-16 mot Adam Kölevik medan det blev förlust för Albin i HS2 mot Jonas Åslund med 21-10 21-17. Nu hade en del spelat färdigt och det delades ut guldhattar för seriesegern till de som spelat klart. Fredrik såg ut som en artig gubbe från en film medan Mikael hade en hatt som satt väldigt högt upp på huvudet. Mikael gjorde också en stark insats i HS3 där han siffervände samtidigt som han hade guldhatt och åt kinapuffar. Han lyckades hinna äta kinapuffar mellan nästan varje boll vilket renderade i smeknamnet Kina-Micke (eller "China Mike" som man säger på engelska). Att Mikael dessutom vet väldigt mycket om Kina är bara en bonus... Medan Yashar gav sig in i HS3 (som skulle bli en lång, ojämn och svängig historia) diskuterades det filosofer bland guldhattarna och sedan särskilt mycket om Schrödinger (som ju egentligen mest var fysiker) och hans katt - men även andra, mer badmintonrelaterade, saker som t.ex. Schrödingers stop (vilket ju inte behöver förklaras närmare). Om vi återgår till matchen blev det vinst för Yashar med 21-16 i avgörande set - och det följde han sedan upp med att tillsammans med Malin vinna mixeden i två raka set och säkra segern i matchen med 5-3!
Efter vinst även i dagens två matcher blev det firande i Pommac, där Fredrik skötte flasksprutandet som om det vore champagne. Och det kunde vara värt att fira att det blev både serievinst och att vi gick obesegrade genom säsongen - och endast tappade en poäng i och med ett kryss i höstens första match. Till slut blev det hela åtta poäng ner till serietvåan Örebro trots att det varit en spelmässigt mycket jämn serie. Ytterligare ett tecken på det är att de tre sista lagen alla hamnade på sju poäng och placeringarna avgjordes på matchskillnad.
Det har varit en mycket stark säsong för oss där det varit en del ruljans på spelare, men laget har hela tiden presterat mycket bra. Starkt jobbat allihopa och tack för serieåret!
| 30 apr | Träningstider för våra lag |
| 23 apr | Bollskoj |
| 13 apr | Arbetsdag på Rimmåsvallen |
| 29 mar | Påskpromenad |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera