Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torp GoIF Tävlingsgrupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torp GoIF Tävlingsgrupp.
Tävlingsgrupp
Följ oss för uppdateringar
Janne sammanfattar helgens tävling i Trollhättan:
Årets upplaga av Kärcher Cup i Trollhättan blev den största någonsin där fyrahundra deltagare från U11 till Elit spelade - och flera av våra 15 startande Torpare visade att de definitivt är på rätt väg i sin träning.
Det blev i och för sig bara en guldmedalj i den hårda konkurrensen, men denna kompletterades på ett bra sätt av 4 silver samt 4 brons. En överraskande bra bredd visade vi i HDB med fem startande dubbelpar. Tre av dessa knap också medaljplats med Mikael/Tony (silver) samt Hjalmar/Vårvinden-Albin och Leo/Fredrik (brons).
Kristin vann övertygande damsingeln i C-klass i sin första individuella tävlingsstart på länge och Mikael (brons), Oskar (kvartsfinal) samt Hjalmar (åttondel) var mest lyckosamma i den stora klassen Herrsingel B.
Våra två deltagande singelspelare i ungdomsklasserna gjorde ingen besviken. Båda knep medaljer i klasser med mycket bra motstånd. Silver till Leo i HS U17 och brons till Filip i HS U15.
Emils insats är värd ett eget kapitel och ordspråket som säger "att spara det bästa till sist" gör vi även denna gång. I den stentuffa och 50 man starka HSA-klassen var han lika framgångsrik och till synes outslitlig som vanlig. Han blev till en rött skynke för bl.a. mycket kompetenta hemmaspelare under slutspelet. Finalförlusten mot extremt lurige och duktige Nilay Singh var inget att säga om. Ett nytt och mycket glädjande Emil-silver blev det också i HDA med gamle torpvapendragaren David Häger (numera spelande tränare i Askim). Paret bjöd den stora publiken i Innovatumhallen på en rad fina dubbelinsatser innan hemfärden kunde ta sin börjar på söndagskvällen efter en lång helg med många matcher.
/Janne
| 30 apr | Träningstider för våra lag |
| 23 apr | Bollskoj |
| 13 apr | Arbetsdag på Rimmåsvallen |
| 29 mar | Påskpromenad |
Ni är så grymma,grattis till er alla
RapporteraRapportera