Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torp GoIF Tävlingsgrupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torp GoIF Tävlingsgrupp.
Tävlingsgrupp
Följ oss för uppdateringar
Säsongens första tävling för de flesta av torpspelarna var Sten Sturefjädern i Ulricehamn som spelades 8-9 september med en del torpframgångar. Efter att ha studerat resultat och samtalat med tränare Janne Carlsson kan helgen kanske sammanfattas så här:
Som vanligt var det en laginsats från Torp, där vi hejade pushade och stöttade varandra under helgen. Även om alla inte kom så långt som de kanske hade hoppats så var alla med i gänget och bidrog till fråmgångar på det sättet. Också träningskamrater som Erik Carlén (med familj) från Stenungsund var kvar hela helgen trots att han fick ge sig i gruppspelet och var med och bidrog till torpandan.
Om vi övergår lite mer till insatser och resultat så är det några som Janne vill framhålla lite extra. David Hallhage var en som överraskade positivt genom att gå vidare ur en tuff pool i HSB där han besegrade andraseedade Hampus Blom i två jämna set i match två efter att ha vunnit sin första match med 23-21 i avgörande set. Det blev till slut respass mot blivande finalisten Pontus Klarson, men alltså en mycket bra turnering för Hallhage. En annan David som levererade var Häger som i vanlig ordning gav ett stabilt och proffsigt intryck - och det räckte ända fram till vinst i HSA.
En ännu mer rutinerad som levererade starkt var Marie Le Caranta som presterade så bra i alla tre kategorier att hon kommer upp i hela 13 matcher på resultattavlan. Det resulterade också i tre silvermedaljer: i MDA med Patrik Andersson, i DDA med Elin Segerlind och DSB där den andra torpspelaren Sofia Kleibrant knep guldet efter att ha gått obesegrad genom turneringen.
Det roligaste och starkaste intrycket var kanske ändå bredden, att vi har många långt framme i flera kategorier och kul att så många var med på tävlingen - och att säsongen nu har dragit igång på allvar! Också ett extra tack till Rasmus Norborg som fixade, och körde, lagbussen till och från Ulricehamn!
| 30 apr | Träningstider för våra lag |
| 23 apr | Bollskoj |
| 13 apr | Arbetsdag på Rimmåsvallen |
| 29 mar | Påskpromenad |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera