Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torp GoIF Tävlingsgrupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torp GoIF Tävlingsgrupp.
Tävlingsgrupp
Följ oss för uppdateringar
Lördagen den 7 januari var det dags för säsongens fjärde seriespel i div.1 när Torp åkte till Askim för att möta Tranås och Örebro och så här gick det:
Efter att seriespelsdatumen lagts konstigt denna säsong var redan första veckan i januari dags för seriespel. För vårt vidkommande var det dock inga bortresta utan samtliga uttagna var på plats. Däremot var det ett, på förhand, något oklart sjukdomsläge då både Annelie och Marie var förkylda, och det var lite samma läge för några på herrsidan. Men jag var frisk och spelsugen (de som var sjuka var nog också spelsugna för övrigt). Anders var också på plats för att titta och redo att hoppa in om det skulle behövas.
Det var svårt väglag både på fredagskvällen och på lördagsmorgonen men alla lag lyckades ta sig till hallen. Vi kom i något utspridd trupp då vi anlände från många olika håll - jag hade laddat med en kort resväg från Frölunda - och om man vet att det tog Janne nästan två timmar att ta sig till Askim så förstår man att det var ganska skönt att inte behöva ta sig så långt.
En grej till innan vi beger oss in i hallen: det var ett visst mått av kaos vid parkeringsautomaten utanför Askimshallen eftersom den inte tar vanliga bankkort - och det var uppenbarligen brist på kontanter hos många av de ankommande - men det löste sig antingen via parkeringsappen, genom att växla inne vid simhallen eller genom att helt enkelt chansa på att inte betala. Själv gick jag för cash!
Nåväl, till saken! Inför detta det fjärde sammandraget låg vi på tredjeplats i tabellen med samma poäng som fyran Västerås. Förhoppningen var att få med oss 3-4 poäng även från detta sammandrag för att stabilisera placeringen på övre halvan. I höstens möte med lagen blev det vinster med 8-0 mot Tranås och 7-1 mot Örebro men båda har haft starkare lag vid senare sammandrag. Det kändes ändå som att vi på förhand var ett starkare lag än Tranås medan det kändes väldigt jämnt mot Örebro, där vi hade näst intill maximal utdelning i förra mötet. I första matchen mot Tranås ställde vi upp med följande lag:
HD1: David/Patrik
DD: Annelie/Marie
HD2: Emil/Tim
DS: Annelie
HS1: David
HS2: Emil
HS3: Tim
MD: Patrik/Marie
I Askimshallen var golvet glänsande och nylackat, men det berörde inte oss då vi spelade i den inre hallen. Som vanligt började det med HD1 och DD. Patrik och David fick inte riktigt igång spelet i sin dubbel, men vann ändå första set. Sedan blev det dessvärre förlust i de två följande och vinst till Tranås med 21-19 i tredje set. Då hade Annelie och Marie gjort ett mycket stabilt intryck i damdubbeln och spelat hem den med ackuratess. Emil och Tim tappade första set i HD2, men vann ändå tämligen komfortabelt i de två följande - och Tim avslutade med att ta allt framme vid nät i avslutningen av tredje set. I singlarna var det inget snack om saken utan det blev säkra vinster för Annelie i damsingel, liksom för David, Emil och Tim i herrsinglarna. Patrik och Marie avslutade det hela med en lika övertygande seger i mixed och således blev slutresultatet mellan Torp och Tranås 7-1 till Torplaget.
Lunchen var lasagne som serverades i hallen. Den smakade bra, men vissa (t.ex. Annelie) hade vissa synpunkter på portionsstorlekarna och rättvisan i fördelningen av dessa. Vissa (t.ex. Annelie) var då lite irriterade över detta, men det gick snart över när det drog ihop sig mot ny match.
Det ska sägas att vi hade ett starkt publikstöd under dagen. Extra trevligt var det att Jennie var på plats - och det var mycket uppskattat hos alla i laget (hon var också involverad i lunchdiskussionen om vilka egenskaper som var våra främsta - t.ex. tyckte Jennie att hon är väldigt bra på att sova och Tim är vass på limbo och att posera på bilder). Förutom att även Anders var på plats som reserv och hejare - och Janne på tränarplats och Linus i domarstolen - hade vi några besökare ytterligare. Föräldrarna Samuelsson var på plats - och fick till andra matchen sällskap av dottern, som dök upp strax efter Emils mamma och pappa. Även Danne Eklund var där (trots att inte Oskar var på plats) och han briljerade med både glada tillrop och hockeyhälsningar!
Till matchen mot Örebro mönstrade vi samma lag som tidigare under dagen, trots vissa funderingar hos Coach Carlsson. När vi laddade i ringen kändes det samlat och fokuserat och alla var inställda på att det skulle bli många jämna matcher. Vi visste att Örebro var starka och de hade visat mot Trollhättan i en knapp förlust med 5-3 (med mersmak) att de verkade vara i bra slag. I vanlig ordning var det HD1 och DD som var först ut och det väntades bli två tuffa matcher. Medan Tim och jag sprang i yogahallen som uppvärmning (bättre än att ha yoga i springhallen) tyckte han att Torp var lite favorit i damdubbeln medan Örebro var favoriter i herrdubblarna. Och det skulle också visa sig att Tim blev sannspådd i sina förmodanden. Patrik och David gjorde nu en betydligt bättre match än tidigare än under dagen, men det räckte inte till revansch mot Ming Foo och Anders Nyman som vann med 17-21 21-16 21-16. Tur då att damdubbeln levererade en otroligt stark insats - igen - och en klar vinst i den matchen utjämnade ställningen till 1-1. Mönstret fortsatte sedan: Tim och Emil förlorade HD2, men Annelies vinst i DS med 21-18 21-15 mot Matilda Ottner räddade upp ställningen till 2-2. David spelade förstasingeln mot Victor Nederman och gjorde en imponerande stabil insats när han vann i två raka set med 21-15 21-16. Emil var nästan lika fokuserad i andrasingeln och vann med 21-14 21-11 mot normalt starke William Nilsson fram till torpledning 4-2. En vinst till behövdes för att säkra segern och den plockade Tim i tredjesingeln. Trots lite ivrigt spel i andra set hittade han rätt igen i avgörande och säkrade segern till Torp via 21-13 19-21 21-10. Som vanligt avslutades spelet med mixed och där fick Patrik och Marie se sig besegrade i en jämn match. Därmed blev slutsiffrorna 5-3 till Torp och två nya poäng inkasserades!
Sammanfattningsvis var det, som vanligt på seriespelen, en trevlig dag och en mycket bra stämning i laget. Jag tycker att Jannes reflektion i det tidigare inlägget (läs om ni inte gjort det) är väldigt talande - laget går före jaget! Och laget presterade också väldigt bra även denna gång - och vi vann många jämna matcher. Återigen levererade damsidan starkt och även på herrsinglarna är vi ofta starka och tar många matcher. Vi hoppades på förhand att ta en del poäng idag, och det kändes väldigt bra att gå fullt - särskilt som det kändes som att det kunde gått lite hur som helst mot ett starkt Örebro. I och med denna insatsen så har vi ett ännu bättre läge för att sluta på övre halvan i serien och har även en bra chans att kunna vara med och slåss om tredjeplatsen som vi nu innehar.
Nästa seriespel är inte förrän den 11 mars, då ska Torp bege sig till Borås där det väntar mycket tufft motstånd i form av Askim, hemmalaget Borås och serieledande Trollhättan.
Peace Out
| 30 apr | Träningstider för våra lag |
| 23 apr | Bollskoj |
| 13 apr | Arbetsdag på Rimmåsvallen |
| 29 mar | Påskpromenad |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera