Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Backatorp IF P-09 Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Backatorp IF P-09 Fotboll.
P-09 Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Nu har vi lite ledigt men för att inte tappa allt som vi byggt upp så vill vi uppmana alla spelare att göra några enklare träningspass i veckan, allt för att hålla kroppen igång.
Fysik är en färskvara och ju mer man håller efter den ju bättre är det. Det ger mindre skador, starkare barn och bättre fotbollsspelare. (funkar även för föräldrar..)
Jag har med några kompisar skapat appen Vamos Football Fitness App, just för detta ändamål.
– VAMOS = Kvalificerad Egenträning. (man tränar med egen kroppsvikt och inga redskap behövs förutom mobilen)
Den är gratis på nivå Lätt och Medium om kostar sedan några kr per nivå.
Man får poäng per genomförd träning och kan följa dettas över tid.
Kör hårt!
Övningarna är sammanställda av experter som jobbar med detta på heltid i bla Sverige, Brasilien och Portugal på både klubb och landslagsnivå.
Finns att ladda ner på mobilen på nedan länkar och man måste skapa ett konto för att komma igång.
Iphone
Ladda ner till Iphone
Android
Ladda ner till Android
Vi syns snart!
P09
Nu kör vi igen. (27/7)
Rapportera18:30 i Lillhagsparken
Rapportera