Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Backatorp IF P-10 Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Backatorp IF P-10 Fotboll.
P-10 Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Hej alla.
Vi gjorde en förfrågan om era barn var tillgänliga under Gothia Cup veckan V.29 (17-23 juli) för att se om vi skulle anmäla 2 lag till Gothia Cup.
Glädjande nog så var många tillgänliga under denna vecka vilket innebär att vi kommer att anmäla 2 lag till denna Cup.
23 st har anmält sig att de är tilgänliga
4st har anmält sig ej tillgänliga
5st har ej svarat och dessa räknar vi som ej tillgänliga
Eventullet kommer vi att ta ut en liten självkostnad utav varje spelare som deltar för att täcka en del utav cupkostanden.
Att anmäla 2 lag till Gothia kostar 8000 kr vilket är en rätt stor kostnad att ta från lagkassan enbart.
Självkostnaden kommer ligga på 200kr per spelare , resterande belopp täcker vi upp från lagkassan.
För att ni ska få en bild av vad cuper kostar generellt som vi anmäler oss till så ligger dessa mellan 700-1200kr per lag , då förstår ni hur dyrt det är att delta i världens största ungdomscup i fotboll.
Men det är också en stor upplevelse.
OBS!!
Självkostnaden ska inte vara ett hinder för att kunna delta i cupen, så laget kommer att täcka denna kosnad om det behövs.
Mer information om cupen kommer ni få på föräldrarmötet som hålls Mån 28:e Feb i Gamla Klubblokalen (Bredvid Kajutan, matsalen Backatorpskolan) tid : 18- ca 21. Mer info samt kallelse kommer inom kort.
Mvh Ledarna
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Kul!
RapporteraRapportera