Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Backa HK F15 (F07)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Backa HK F15 (F07) .
F15 (F07)
Följ oss för uppdateringar
En del av er gör dessa ofta till mellis. Andra har kanske inte hört talas om dem. Vi pratar smoothie. Det finns massor av varianter. Det viktigaste är att du tycker om den och att den innehåller tillräckligt med energi så du orkar träna. Vi brukar göra i ordning en omgång på söndag, så finns det innan träning både måndag och onsdag. Hitta bästa lösningen för dig. Detta är vad vi har i den.
Frukt/bär, ex 1-2 dl frysta hallon, 1 banan
2 dl naturell yoghurt eller mjölk
1 ägg
vanilj (eller annan krydda du gillar, kanel, kardemumma, ingefära, gurkmeja (de två sista är kanske inte godast, men nyttiga:-)
Kanske har du andra frukter eller bär som är din favorit? testa på. Eller så vill du ha den superdupernyttiga du fick på träningslägret till frukost? Den kommer här:
en påse Babyspenat eller 250gr grönkål
3 dl vatten
2 äpple
2 päron
En bit ingefära (ca 3 cm)
Kör i mixern, länge.
Om den är för tuff, tillsätt lite äpplejuice.
Det var allt för idag. Vilja behövs ju också.
| Fotografering 2026 Fotodag 1 av 2 | 13 sep, 09:00 |
| Fotografering 2026 Fotodag 2 av 2 | 17 sep, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera