Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bullermyrens IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bullermyrens IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
En pinne efter ett rejält bottennapp.
Ingen från respektive klubb kunde undgå att begripa vikten av detta derby. Kanske det tyngde eftersom spelet stundtals bestod av misstag på misstag i en ständig ström.
Så här ställde vi upp : Christian
Ahmed Jacob Jimi Musti
Z
Henke Efres Sadiiq Nate
Micke
Bänk : Taher,Hampus,Ilmi och Arben.
En pigg start noterades, frejdig offensiv där både Micke och Nate hade en del skapliga lägen. Det var de första 10-15 minuterna de,t sedan började det mesta hacka. Vi slarvade med passningar,spelade fast oss i läge efter läge,kladdade med boll istället för de bestämda SNABBA bolleveranserna. Islingby tog sig in i matchen men även deras passningsspel lämnade mkt i övrigt att önska. I den 35:e minuten kom dock ett Bullismål som en blixt från den då hyfsat klara himlen. Frispark i offensivt läge (som Göran bestämt att Jacob skulle ta) Efter palaver inom egna laget stegade då till sist Jacob fram och lyckades via fin insida curla runt muren och sätta den vid målisens vänstra stolprot. Härligt och ev rättvist med tanke på att vi haft ngt mer att säga till om.
Tyvärr innebar inte detta en kvalitetshöjning.
Vi fortsatte uppträda slarvigt,nervöst? Både Göran och jag konstaterade att detta kommer att straffas.
Mycket riktigt. I slutet av första ställer vi till det. Då en Islingbyforward är på väg UT ur vårt straffområde med ryggen mot vårt mål stressar vi fram en tackling bakifrån/från sidan. Fallande hemmaspelare och domarsignal för straff. 1-1 efter välplacerad kanon som chanslös Kaddik tvingades böja rygg inför.
Halvtidspaus och mkt besviken Göran utbrast " Vad sysslar vi med grabbar ? " Frågan oerhört befogad. Vi har ett lag med duktiga spelare där alla samtidigt ser ut att spela med huvudet under armen. Skärpning ! Hitta ytorna.
Samtliga höll med och tog fasta på en rejäl uppryckning.
Flera byten kvarten in i andra men tyvärr fortsatte matchen i samma stil. Tycker nog t.o.m att ett kraftigt reducerat Islingby (EN man på bänken och det var Kenny ! ) är det lag som ligger närmast ett segermål. När så årets skyfall vräker sig ned över Idun de sista 20 minuterna så blev det en symbolisk bild över en match av mkt dålig kvalitet.
Det enda positiva för bägge lagen var poängen samtidigt som lag "under" förlorade.
Hittade inte mkt att glädja mig över, men om några spelare ska lyftas lite får det bli Jimi och Ahmed som krigade helhjärtat,Kaddik som gjorde ett antal fina ingripanden,Micke och Jacob som emellanåt visade klass.
Övriga kan bättre.
Lyfter på hatten för hårt sjukdoms och skadedrabbat Islingby som visade stort hjärta och krigade till sig en pinne.
Varningar Bullis : Nate Varningar Islingby : 3
Hörnor Bullis : 3 Hörnor Islingby : 4
Kajan
| Östansbo IS A (hemma) | 2 aug, 15:00 |
| Malungs IF A (hemma) | 9 aug, 15:00 |
| Kvarnsvedens IK U (borta) | 13 aug, 19:00 |
| Gagnefs IF (hemma) | 23 aug, 15:00 |
| Skogsbo-Avesta IF A (borta) | 30 aug, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera