Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Barkarö SK P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Barkarö SK P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Hej på er,
Vi skickade tidigare ut en intresseanmälan för träning med P13 som de allra flesta har svarat på. Vi har i enlighet med tidigare information utifrån ja-svaren grupperat barnen och kallar 3-4 st varje måndag till träning med P13.
Då vi sedan tidigare lagt upp schemalagda kallelser till våra egna träningar som vi ogärna kör handpåläggning på kan det vara så att man den måndagen barnet ska träna med P13 har två kallelser att besvara. Man svarar då Ja på träning med P13, om man inte har förhinder så klart, och Nej på den ordinarie träningen med vårt lag. Har man sedan tidigare hunnit svara Ja på den ordinare träningen får man så klart gärna ändra det om man vill men det är ingen katastrof om man låter det ligga, vi ser att man tackat Ja till P13 och inser självklart att barnet inte kan befinna sig på två ställen samtidigt.
Har man inte fått en kallelse till en specifik P13-träning så tränar barnet som vanligt med vårt lag den måndagen.
P13-träningen slutar 18.30, och är fotbollssuget extra stort den dagen så att barnet då vill ansluta till vår träning så går det så klart jättebra. Barnet säger då bara till en av oss så slussar vi in i spel/övning.
Tre spelare var med P13 igår och deras ledare var imponerade - P14-barnen lyssnade noga, tog till sig instruktioner och gjorde sitt allra bästa! Från vad vi hittills hört tyckte även barnen att det var roligt och att både spelare och ledare var snälla! Rolig start!
Hör gärna av er vid frågor!
| Västerås SK FK Vit (hemma) | 9 maj, 13:00 |
| Västerås SK FK Grön (borta) | 10 maj, 10:00 |
| IK Oden P14 (hemma) | 11 maj, 18:30 |
| Träning | 12 maj, 18:00 |
| SVFA Veckoskola | 13 maj, 19:00 |
Och just ja! Har man inte svarat på den kallelsen och har ett barn som gärna vill testa en träning med P13 - hör av er till någon av oss ledare så löser vi det!
RapporteraRapportera